Акциите на европейските фирми от сектора на отбраната поевтиняха след откриването на борсовата сесия на 19 август и заличиха част от спечеленото от началото на 2024-а след репортажа на германския вестник “Франкфуртер алгемайне” (FAZ), че Берлин няма да удовлетворява нови, допълнителни искания за помощ за Киев. Целта на коалиционния кабинет на германския канцлер Олаф Шолц е да бъдат ограничени бюджетните разходи.
Книжата на германския оръжеен гигант Rheinmetall загубиха 5.1% от пазарната си оценка във Франкфурт, а на регистрираната в Германия мултинационална корпорация Hensoldt – 7.6 процента. Котировките на норвежката Kongsberg Gruppen се понижиха с 4 процента. Кошницата от акциите на свързаните с отбраната европейски компании, чието движение следи “Голдмън Сакс груп”, е поевтиняла с 3.4%, въпреки че натрупаната й печалба от началото на годината е 45 процента. Щедрата възвръщаемост на книжата на дружествата от оръжейния сектор се дължи на ударните инвестиции в тях в условията на растящото глобално геополитическо напрежение.
Репортери на “Франкфуртер алгемайне” съобщиха, че съществуващата програма на Германия за подпомагане на Украйна като цяло трябва да продължи, но допълнителни заявки за военна подкрепа няма да бъдат одобрявани. Журналистите се позовават на правителствени документи, имейли и неназовани официални правителствени представители.
Цените на книжата на няки от фирмите от отбранителния бранш, включително и на Rheinmetall, в действителност се връщат към по-нормални стойности след масовите покупки и от де факто свръхпродадени позиции от техническа гледна точка. Акциите поевтиняха рязко и през април след като анализатори на “Голдмън Сакс” предупредиха за необосновано високи котировки.
Мярката за отказ на допълнителна помощ за Украйна е в отговор на искане на германския канцлер Олаф Шолц и след като финансовият министър Кристиан Линднер е информирал за нея на 5 август с официално писмо министерството на отбраната. В него Линднер е омаловажил въздействието на решението като е посочил, че средствата биха могли да се набавят от замразените активи на “Банк России”. Засега обаче все още не е ясно как тези източници могат да се използват заради неизчистените от правна гледна точка въпроси, съобщава “Франкфуртер алгемайне”.
Съгласно сегашните планове на Берлин, германската военна помощ за Украйна – най-високата след тази на Съединените щати, по данни на Института за световна икономика в Кил – трябва да се намали почти наполовина през идната година и след това да се редуцира до по-малко от една десета от сегашния размер през 2027-а твърдят репортерите на вестника.
Междувременно, подписаният на 16 август след дълги спорове проекто-бюджет за 2025-а потегля към парламента за обсъждане и одобрение от законодателите. В него е заложен дефицит от близо 12 млрд. евро, по информация на Линднер и нови заеми за 44 млрд. евро с възможност за увеличаването им до 51.5 млрд. евро, в рамките на определия по конституция дългов таван.