Отдавна темата с изграждането на ВЕИ-комплекси в плодородни земи и унищожаването на пасища и други природни местообитания, не се приема особено добре от гражданските и природозащитните организации. Особено, когато контролът върху ВЕИ-инвестициите е далеч от необходимото ниво, а пред РИОСВ се изправят неслучайни бизнесмени.
Тези дни стана ясно, че един от сериозните играчи в българския бизнес от началото на прехода преди 35 години, отново търси място под слънцето. Става въпрос за Красимир Стойчев – създател на икономическата групировка „Трон“, основател на първия мобилен GSM-оператор „Ситрон“ (по-късно „Мобилтел“, „МТел“ и т.н.), съсобственик на несъществуващата вече „Капиталбанк”, издател на „синия“ вестник „Стандарт“, съучредител на първото сдружението на едрия бизнес Г-13 и т.н.
Заявените му официално намерения са
да покрие с фотоволтаици 1584 дка общински пасища в Хаджидимово.
Това става ясно от внесените в началото на този месец в благоевградската Районна инспекция по околна среда и води (РИОСВ) проекти, чиято основна цел – според официалното съобщение на екоопазващата институция – е промяна предназначението на няколко поземлени имоти с обща площ 1.6 млн. кв. м – от земеделски за неземеделски нужди, за изграждане на инсталация от възобновяеми енергийни източници и подстанция.
В искането са посочени и конкретни устройствени показатели като: височина на застрояване до 10 м, плътност на застрояване до 80%, интензивност на застрояване 2.5, минимална площ на озеленяване от 20 на сто.
Документите с това искане са внесени от варненската фирма „Шийон Енерджи“ ЕООД, създадена през септември 2020 г. като ЕООД и до скоро собственост на Калина Махакян. Именно тя се е сдобила с апетитните хаджидимовски терени през март 2023 г година.
По това време кметът Людмил Терзиев беше премислил отношенията си с предишния си контрагент – „Х Солар Парк“ ЕООД (собственост на Юджел Шабан), който през 2022 г. получи за 30 г. общинските пасища, и обяви, че къса всякакви договорни отношения с него. и предоставя ливадите „Шийон Енерджи“ ЕООД.
Очевидно обаче силите на госпожа Махакян не са стигнали да реализира проектът за фотоволтаичния парк, защото на 2 април тази година тя прехвърля дружеството на „С.О.Л. Гридс“ АД, управлявано от Красимир Стойчев, който смята да реализира проекта в съдружие с китайците Джиян Чен и Ким Уа Лау.
Така за по-малко от две години „С.О.Л. Гридс“ АД става
третият мераклия, тръгнал да прави пари от 1744-те дка пасища,
разположени в местностите Келя и Турченето на гр. Хаджидимово, Истиково в с. Петрелик, Св. Димитър и Петрелишки ливади в с. Садово.
Явно в знак на местна солидарност, общинските съветници одобряват без никакви забележки пазарната оценка за правото на строеж на фотоволтаичната централа и подстанцията с мощност между 150 до 200 MW.
Оценката е 838 000 лв., които фирмата беше задължен да плати на две вноски от по 419 000 лева. Или… евентуалната печалбата на общината е цели… 48 стотинки за квадратен метър.
Поне засега обаче цялата тази история се оказва сметки без кръчмар. Не за друго, а защото
над 220 дка от площите попадат в границите на защитени зони
като част от Европейската екологична мрежа „Натура 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие.
Става въпрос за две ливади – от 185 306 кв.м и 38 129 кв.м – в местността „Истиково“ на с. Петрелик, община Хаджидимово, които са в защитена зона „Долна Места” – за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, става ясно от решението на Районната инспекция по околна среда и води в Благоевград.
На Стойчев някак му е убегнал фактът, че зона „Долна Места“ е обявена за защитена зона със заповед на министъра на околната среда и водите през януари тази година (№ РД-86 от 26 януари 2024 г. ). Именно това посочват от РИОСВ-Благоевград, след като бизнесменът е внесъл в екоинспекцията проекта за промяна на предназначението на имотите от земеделски за неземеделски нужди.
Любопитното е, че
същият проект е бил допуснат от Общинския съвет в Хаджидимово
през март тази година (Решение №69).
Именно заради защитена зона „Долна Места“, РИОСВ-Благоевград спира процедурата до представяне на проекта за ПУП-ПП с подробно описание от страна на инвеститора на елементи на техническа инфраструктура или данни, изясняващи местоположението им. Това се налага по една много странна причина – към настоящия момент не е възможно да се установи точното местоположение на двата имота в мрежата „Натура 2000“.
Освен местоположението на бъдещите панели за производство на електричество от слънцето, РИОСВ е изискала и описание на пътища за достъп (в това число и временните) с цел реализация и експлоатация на обекта, координатните точки на трасето на линейните обекти, придружени от информация за използваната координатна система.
Останалите ливади в местностите Келя и Турченето на гр. Хаджидимово и Св. Димитър и Петрел на с. Садово
ще бъдат подложени на процедура по оценка за съвместимостта
на инвестиционното намерение със защитените зони, защото ще окажат значително въздействие върху околната среда.
Дали в крайна сметка все пак ще се намери вратичка, за да бъде реализиран проектът, все още не е ясно. Но като се имат в предвид данните за лавиното разрастване в сферата на възобновяемите енергийни източници, както и официално обявената държавна политика до 2030 г. да постигнем 27% дял на ВЕИ от общото потребление на енергия, едва ли някаква си – между другото отдавна позабравена – екомрежа „Натура 2000“ ще спре не само „този“ инвеститор…