29 моряка от ударен от хусите петролен танкер в Червено море са спасени от френски разрушител

29 моряци от ударен от хусите петролен танкер в Червено море са спасени от френски разрушител

Френски разрушител е спасил 29 моряка от петролен танкер, атакуван от хусите в Червено море, съобщават официални представители на военната мисия на Европейскя съюз в региона “Операция Аспидес”. Французите са унищожили и носеща бомби лодка-дрон.

Йеменските бутовници хуси са заподозрени за извършеното нападение на плавателния съд “Сунион”, който в момента е изоставен в морските води. Най-сериозната и най-успешна от седмици насам атака е част от продължаващата от месеци кампания на хусите да нападат кораби заради войната между Израел и Хамас в Ивицата Газа, разстроила натоварен търговски маршрут, през който всяка година се превозват товари на стойност 1 трлн. щ. долара.

В момента “Сунион” е на котва в Червено море и вече не се носи неуправляемо във водата, твърдят представители на “Операция Аспидес”. Не е ясно обаче дали плавателният съд не е все още в пламъци. Екипажът му е бил съставен от 25 филипинци и руснаци, както и от четирима частни охранители, които се качили на борда в близкия град Джибути, поясняват ое от мисията на ЕС.

Гръцкият “Сунион” е тип Suezmax – най-големият танкер, койт може да мине през Суецкия канал напълно натоварен. Той може да носи 1 млн. барела петрол. В деня на атаката е превозвал 150 хил. тона черно злато от иракското пристанище Басра до необявена дестинация.

В момента “Сунион” представлява заплаха за корабоплаването и за околната среда”, предупреждава “Операция Аспидес”. И призовава “всеки субект в региона да проявява предпазливост и да се въздържа от каквито и да било действия, които биха могли да влошат положението”.

Военните не съобщават името на френския разрушител, участвал в спасителната акция. “Сунион” не е поискал ескорт преди атаките.

В нападението на 21 август мъже на малки лодки първо открили огън с малокалибрени оръжия на около 140 км западно от окупирания от бунтовниците пристанищен град на Йемен – Ходейда, твърди Центъра за търговски операции на Обединеното кралство на британската армия. И допълва, че четири снаряда също са ударили кораба, като първоначално не било ясно дали са били дронове или ракети.

Хусите не са поели отговорност за атаките, въпреки че по правило им отнема от часове до дни да признаят за нападенията. Те обаче са птвърдили американски въздушни удари в Ходейда, при които, от Централното командване на американската армия твърдят, че са извадени от строя ракета земя-въздух и радарна система на хусите на 21 август.

От началото на войната в Газа на 7 октомври 2023-а, йеменските бунтовници са атакували повече от 80 плавателни съда с ракети и дронове. Те са превзели един кораб, потопили са два други и са убили четирима моряци. Други ракети и дронове или са били прихванати от ръководената от Вашингтон коалиция в Червено море или не са успели да достигнат целите си.

Хусите твърдят, че се целят в кораби, свързани с Израел, Съединените щати и Великобритания, за да сложат край на войната срещу Хамас в Газа. Много атакувани плавателни съдове обаче нямат никакво отношение към конфликта, включително и няколко от Иран.

След заплахата на Техеран да нанесе ответен удар срещу Израел заради убийството на лидер на Хамас в иранската столица, американското военно командване е наредило на самолетоносача “Ейбрахам Линкълн” да отплава бързо за района. В ранното утро на 22 август Централното командване на американската армия е съобщило, че “Ейбрахам Линкълн” е влязъл във водите на Близкия изток. Амриканците са разположили в района и носещата управляеми ракети подводница “Джорджия”, а самолетоносачът “Теодор Рузвелт” е в Залива на Оман.

За района са отлетели и изтребители F-22, а в Средиземно море се намира и големият десантен щурмови кораб, носещ изтребители F-35.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст