Еврото се търгува на най-високите си котировки спрямо щатския долар от началото на годината, като на 21 август се изкачи до 1.1173 щ. долара – най-силната му пазарна оценка от юли 2023-а насам. Единната европейска валута е поскъпнала с 3% спрямо щатската през август. Британският паунд също се разпъргави и за кратко надхвърли 1.31 щ. долара – най-много за последните повече от 12 месеца. Основната причина – повсеместната слабост на зелените пари, предизвикана от множащите се залози на валутните играчи, че Федералният резерв ще започне да сваля лихвените проценти по-решително.
Американската валута затвърди спада си след публикуването на резюмето от съвещанието на паричните стратези на щатската централна банка на 30 и 31 юли. От него се разбра, че няколко от членовете на паричния комитет са посочили, че са налице убедителни основания за понижение на лихвените проценти преди всичките да гласуват единодушно те да не се променят.
“Няколко банкери посочиха, че наблюдаваният напоследък напредък в овладяване на инфлацията и увеличението на процента безработни са основателни мотиви за редуциране на целевия лихвен диапазон с 25 базови пункта на това съвещание или че биха подкрепили подобно решение”, става ясно от публикуваното на 21 август във Вашингтон резюме. В него пише също, че “мнозинството участници в заседанието отбелязват, че рисковете за запазване на целевата заетост нарастват, докато инфлационните намаляват”. И че “опасността от по-нататъшно постепенно влошаване на условията на пазара на труда може да доведе до по-сериозен спад”.
Дискусията показва, че американските парични стратези са започнали да обръщат по-голямо внимание на подхода за управление на риска по отношение на заетостта и работната сила. Понижение на лихвите с 25 базови пункта през септември би могло да постигне слаба корекция към нормализиране на положението, но доста анализтори мятат, че Федералният резерв трябва да направи по-скоростни редукции, за да не допусне рецесия. Мнението им се потвърждава от публикуваната също на 21 август ревизия на данните за наетите по трудов договор американци (без заетите в селското стопанство) с 818 хил. броя за 12-е месеца до края на март – най-дълбоката корекция от 2009-а насам. Което показва, че пазарът на труда се охлажда по-активно и по-отдавна от предвижданията.
Тези обстоятелства навеждат на мисълта, че в изказването си на годишната среща на банкери и финансисти в Джаксън хол на 23 август председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл ще подкрепи залозите, че той и колегите му ще орежат американките лихви по-дълбоко от Европейската централна банка през идните месеци. А това работи срещу щатския долар и в полза на основните му търговски конкуренти, както и на валутите на развиващите се пазари.
Котировките на валутните пазари и на лихвените фючърсни контракти показват, че очакванията са низходящият лихвен цикъл на Съединените щати ще продължи по-дълго отколкото на други държави. Пазарните оценки на лихвените контракти са отчели изцяло лихвено понижение с 25 базови пункта в САЩ през септември и 33% вероятност за 50 точки. Те предвиждат също спад на щатските лихви с общо 222 пункта до края на 2025-а срещу 163 на еврозоната.
Според валутни експерти, в исторически план нивото 1.10 щ. долара за едно евро се преодолява много трудно и след многократните опити, през април някои дори прогнозираха паритет между двете парични единици. В момента обаче настъпи обрат (дължащ се на слабостта на долара) и еврото е втората най-печеливша валута сред основните си търговски конкуренти след британския паунд.
Оттук нататък прогнозите са за по-скромни печалби на единната европейска парична единици. От една страна, тя се намира в най-високата точка на последните си търговски диапазони. От друга – лихвените диференциали няма да облагодетелстват в особено голяма степен валутата, защото и Федералният резерв и Европейската централна банка ще свалят лихвените проценти в хода на инфлационния спад и отслабващите икономически условия, кито са доста по-лоши в еврозоната.
“Комерцбанк” прогнозира 1.11 щ. долара за едно евро до края на годината – почти непроменено спрямо сегащното равнище. “Ай Ен Джи” очаква 1.12 щ. долара до един месец и спад обратно до 1.10 долара. “Бенк ъф Америка” пък предвижда 1.12 щ. долара за евро до края на 2024-а.
Най-голям оптимист е шефът на валутната стратегия на “Националната банка на Австралия” Рей Атрил, който вижда потенциален диапазон от 1.10-1.15 щ. долара за едно евро през идните седмици. И устойчив пробив за британския паунд над 1.30 щ. долара.