Жители на столичния квартал “Княжево” се стягат за поредния си протест, който ще проведат утре от 18.30 часа пред Министерския съвет. Те протестират срещу строителство, което е затворило известната туристическа пътека, позната на столичани като “Слънчевата алея”, свързваща “Княжево” с “Бялата вода” и “Златни мостове” във Витоша.
Строежът, преградил пътеката е от 24 април т.г. Строителството е станало възможно, след като два имота с идентификатори ПИ 68134.1938 и 1265 в УПИ-888 в.з. Беловодски път са били възстановени на собствениците им в реални граници през 2006 г. от Общинска служба по земеделие и гори като имот с № 000150.
Според организаторите на протест обаче там никога не е имало земеделски земи и винаги е било гора. Имотът е бил част от Боянската общинска гора до последната промяна на границите на Природен парк Витоша през 1958 година.
Оказва се, че през 2007 г. имотът е нанесен в кадастъра и е одобрен от кмета на община “Витоша”. През 2011 г. имотът е регулиран, като процедурата е одобрена от главен архитект на Столична община, сочат проверките на организаторите на протеста.
През 2023 г. имотът получава разрешение за строеж и разделяне на две (посочените по-торе идентификатори). На 15 юли започват изкопните работи и най-старата алея с гранитен паваж на Витоша е затворена.
Според Асен Вълчев от Сдружение “За Княжево” преди три месеца след преграждането на пътеката започва сеч на дървета. Разрешението е било за премахването само на две дървета, твърди той. Сечта обаче е много-по-голяма.
Проверка на сдружението “За Княжево” е показала, че в периода 1904 г. – 2003 г. тези имоти са цитирани навсякъде по документите като гора. През 2006 г. обаче терените са възстановени като земеделска земя.
Искаме незабавна проверка как са възстановени тези имоти, а докато тече проверката, настояваме за спиране на строителството, заяви Асен Вълчев. Той се е срещнал и с кмета на София Васил Терзиев, който го е уверил, че ще бъде създадена специална комисия, която да разгледа случая и при възможност статутът на земята да бъде отново променен.
Становището на район “Витоша” е, че всичко е законно и няма какво да се направи.
Жителите на “Княжево” са категорични, че протестите ще продължат. Първите им изяви са от 8 и 14 август в квартала, а на 22 август протестът е бил пред сградата на Столична община.