Полицаи от Пазарджик глобиха три жени с бурки, които се разхождали в централната част на града. На две жени на възраст 25 и 47 години е бил съставен акт за административно нарушение. Актът за третата жена е временно отложен, поради здравословното ѝ състояние.
Жените са нарушили Наредбата за обществения ред в Пазарджик, приета през април 2016 година. Както е известно, през 2016 г. у нас със закон бе забранено да се носи бурка или никаб. Законът допуска обаче и изключения – например при упражняването на определена професия или в молитвените домове.
Законът забранява носенето на обществени места на облекло и аксесоари, които прикриват лицето и затрудняват идентификацията на граждани от органи на реда или технически средства.
Предвидената глоба за нарушителите според наредбата е 300 лева, а при всяко следващо нарушение санкцията се увеличава на 1000 лева.
В ЕС Франция въведе забрана за носене на никаб и бурка на публични места още през 2011 година. “В публичното пространство никой няма право да носи облекло, предназначено да скрива лицето”, гласи текстът от закона. Освен това още от 2004 година в училищата е забранено носенето на каквото и да било религиозно облекло, тоест – и на забрадки.
Също през 2011 година такава забрана въведе и Белгия. За нарушителите са предвидени глоби и дори до 7-дневно лишаване от свобода.
Холандският парламент забрани носенето на бурка през 2016 година. Забраната на бурките и никабите обаче се отнася само за държавните сгради, обществения транспорт, училищата и болниците. За нарушителите е предвидена глоба до 400 евро.
През 2017 г. и Австрия прие закон срещу забулването на лицето. Според този закон, на обществени места всяко човешко лице трябва да се вижда от брадичката до началото на косите. Нарушителите са глобявани с парични суми до 150 евро.
На 31 май 2018 г. и датският парламент прие закон, забраняващ забулването на обществени места. Законът предвижда глоби до 135 евро. При повторно нарушение глобата може да се увеличи десетократно.