Швейцария трябва да задълбочи отношенията с НАТО и ЕС и да преосмисли неутралитета

Швейцария трябва да задълбочи отношенията с НАТО и ЕС и да преосмисли неутралитета

Швейцария трябва да задълбочи военното сътрудничество с НАТО и Европейския съюз, да увеличи разходите за отбрана и да преосмисли статуса си на необвързаност, препоръчва независима работна група. Промяната би била смело сбогуване с дългогодишния неутралитет на алпийския оазис.

Препоръките, които ще подпомогнат изработването на нова стратегия за сигурност, предстояща за публикуване през идната година, предизвикаха незабавна реакция от Швейцарската народна партия (SVP) – най-голямата политическа сила в парламента на страната. Тя отхвърли опитите за подкопаване на отбранителния суверенитет и за “разрушаване на швейцарския неутралитет”.

Работната група, създадена по поръчка на министерството на отбраната и съставена от учени, политически и икономически експерти, е направила общо 100 препоръки в седем области, които са публикувани от правителството на 29 август. В тях се подчертава, че Швейцария, в която военната служба не е отменена и която може да свика голяма армия от резервисти, ще трябва, въпреки това, да увеличи военните си разходи до 1% от БВП до 2030-а от сегашните около 0.8 процента. Оръжейният сектор пък трябва да бъде подсилен като се вдигне забраната за реекспорт за специални случаи и се засили сътрудничеството с НАТО и ЕС по проекти за сигурност.

“Задълбочаването на отношенията трябва да бъде не само на военно равнище, но също и на дипломатическо, по-специално в контекста на интернационалния контрол на оръжията и на регулирането на новите технологии”, съветват експертите.

Стриктната интерпретация на неутралитета на Швейцария беше подложена на изпитание когато страната реши да се присъедини към санкциите на ЕС срещу Русия след разпоредената от Кремъл инвазия в Украйна през 2022 година. Този акт предизвика разгорещен дебат между левите сили, които не бяха доволни, че Швейцария е станала убежище за богатите руснаци, и десните политици, твърдящи, че подкопаването на неутралитета подкопава и швейцарската конкурентна мощ на глобалната сцена.

SVP подкрепя план за провеждане на референдум, който да вземе решение за вписване на позицията на постоянен, военен неутралитет в конституцията на страната. Инициативата цели също да блокира участието в принудителни мерки от нвенен характер, които могат да включват и санкции.

Според експертната работна група, стриктното дефиниране на неутралитета трябва да бъде ревизирано по такъв начин, че да е насочен по-силно към швейцарската сигурност и “да дава по-голяма гъвкавост”. Мнозинството участници в комисията препоръчват също неутралитетът да е съгласуван по-тясно с Хартата на Обединените нации и “да се обърне по-голямо внимание на разликата между агресор и жертва”.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст