Служебният кабинет одобри изменения в седем концесионни договора. Пет от тях удължи с още по 25 години, а два прекрати.
Първият концесионен договор, който промени, е за добив на подземни богатства от находище „Скравена“ в Софийска област. По искане на концесионера – „Витез Проспект” АД, гр. София, срокът на концесионния договор ще бъде удължен с 25 години.
От дружеството мотивират искането си с наличието на оставащи запаси в находището, които биха останали неиззети. Министерският съвет измени и обхвата и размера на дължимата от концесионера банкова гаранция, която вече ще обезпечава изпълнението на всички договорни задължения и условия за осъществяване на концесията.
До момента концесионерът е предоставял необходимата банкова гаранция в съответствие със старите правила, валидни към датата на подписване на договора. Актуализират се и договорните клаузи, регламентиращи контролните правомощия на министъра на енергетиката, както и отговорността на концесионера при неизпълнение на договорни задължения.
Концесионният договор за находище „Скравена” е сключен през 2004 г. От него се добиват строителни материали – варовици.
Вторият концесионен договор, който промени кабинетът, за добив на скалнооблицовъчни материали от находище „Железино“. Той ще бъде прекратен едностранно поради факта, че концесионерът не е отстранил причините, довели до спиране действието на концесията, гласи решениет на Министерския съвет взето на заседанието на 30 август.
Находище „Железино” се намира на територията на община Ивайловград. През юни 2012 г. за него е сключен концесионен договор с „Динел” ЕООД, гр. София. Концесионерът не е заплатил концесионновъзнаграждение, не е предоставил банкови гаранции по договора, включително обезпечаващи изпълнението на задълженията по опазване и възстановяване на околната среда и рекултивация; не е предоставил ежегодни отчети за изпълнение на годишните работни проекти и на плана за управление на минните отпадъци; не е сключил договор за доверителна банкова сметка със специално предназначение за обезпечаване изпълнението на задълженията, свързани с ликвидация или консервация на миннодобивния обект и рекултивация на засегнатите земи.
Третият договор, който ще бъде променен от служебния кабинет, е за добив на оловно-цинкови руди от находище „Димов дол“. Той ще бъде прекратен по искане на концесионера и така реално няма да бъде продължен по взаимно съгласие на страните. Находище „Димов дол” се намира на територията на община Рудозем, област Смолян.
Концесионният договор за него е сключен през февруари 2002 г. с „Рудметал” АД, гр. Рудозем. С допълнително споразумение от февруари 2019 г. срокът на концесията за добив е удължен с 15 години.
В искането си за прекратяване на договора концесионерът посочва, че добивът на оловно-цинкова руда от находището е крайно неизгоден и нерентабилен.
В същото време концесионният договор за находище „Козирог“ в област Габрово се удължава с 25 години. Промяната е поискана от концесионера „Пътстрой- Габрово” АД. От дружеството мотивират искането си с наличието на запаси в находището, които биха останали неиззети.
Концесионният договор за находище „Козирог” е сключен през 2011 г. с „Пътстрой- Габрово” АД за срок от 25 години. Той е в сила от 22 февруари 2000 г. – датата на прехвърляне на собствеността по приватизационния договор. От находището се добиват строителни материали – варовици.
Министерският съвет измени и обхвата и размера на дължимата от концесионера банкова гаранция, която вече ще обезпечава изпълнението на всички договорни задължения и условия за осъществяване на концесията. До момента концесионерът е предоставял необходимата банкова гаранция в съответствие със старите правила, валидни към датата на подписване на договора. Актуализират се и договорните клаузи, регламентиращи контролните правомощия на министъра на енергетиката, както и отговорността на концесионера при неизпълнение на договорни задължения.
С 25 години се удължава концесионният договор за находище „Нановица“, което е разположено на територията на община Тетевен, област Ловеч. И втози случай Министерският съвет е приел промяната, поискана от концесионера – „Биоминерал” ООД, гр. Ябланица.
От дружеството мотивират искането си с наличието на оставащи запаси в находището, които биха останали неиззети. Концесионният договор за находище „Нановица” е сключен през 2007 г. за срок от 25 г., като влиза в сила от 23 април 1999 година. От находището се добиват скалнооблицовъчни материали – варовици.
И концесионният договор за находище “Галата” в тетевенско, област Ловечв, се удължава с 25 години. Това реши Министерският съвет на днешното си заседание, приемайки промяната, поискана от концесионера – „Биоминерал” ООД. От дружеството мотивират искането си с наличието на оставащи запаси в находището, които биха останали неиззети.
Министерският съвет измени и обхвата и размера на дължимата от концесионера банкова гаранция, която вече ще обезпечава изпълнението на всички договорни задължения и условия за осъществяване на концесията. До момента концесионерът е предоставял необходимата банкова гаранция в съответствие със старите правила, валидни към датата на подписване на договора. Актуализират се и договорните клаузи, регламентиращи отговорността на концесионера при неизпълнение на договорни задължения.
Концесионният договор за находище „Галата” е сключен през 2007 г. за срок от 25 г., като влиза в сила от 23 април 1999 година. От находището се добиват скалнооблицовъчни материали – варовици.
Служебният кабинет удължи и с 25 години концесионният договор за находище „Ябланица“, намиращо се на територията на едноименната община в област Ловеч. Промяната е поискана от концесионера – „Биоминерал” ООД. От дружеството мотивират искането си с наличието на оставащи запаси в находището, които биха останали неиззети.
Концесионният договор за находище „Ябланица” е сключен през 2007 г. за срок от 25 г., като влиза в сила от 23 април 1999 година. От находището се добиват скалнооблицовъчни материали – варовици.