Вирусът “Западен Нил”, пренасян от комари зоонозен вирус, е широко разпространен в целия свят и се среща в Африка, Америка, Европа, Близкия изток, Австралия и Азия. Той е ендемичен в страните от Средиземноморския басейн и Централна Европа, но не се предава от човек на човек. Това отбеляза в интервю за БТА проф. д-р Радостина Александрова от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при Българската академия на науките (БАН).
Тя е вирусолог и биолог. Проф. д-р Александрова посочва, че в природата вирусът “Западен Нил” се поддържа в цикъл на предаване между птици и комари. В него участват над 60 вида комари, включително добре познатите в Европа комари от рода Culex, както и над 300 вида птици.
Тя отбелязва и това, че
заразените комари предават инфекцията на потомството си
(от възрастни към яйца) и така вирусът остава в популацията им.
Бозайници, включително хора и коне, също може да бъдат инфектирани. Проф. д-р Александрова обяснява, чете са “задънена улица” за вируса, защото не могат да продължат предаването му. Причината е, че за да може комарът да се зарази при хранене с кръв, вирусът трябва да присъства в кръвта на гостоприемника (виремия) и то в достатъчно голямо количество.
Това се случва при птиците, но не и при хората и конете. Ето защо
за разпространението на вируса “Западен Нил” от съществено значение е миграцията на птиците.
За разлика от това, движещата сила при други пренасяни от комари вируси (например денга и зика) е активното придвижване на хората, тъй като човекът също е източник на зараза за комарите.
Така че основният подход за ограничаване на инфекциите с вируса “Западен Нил” при хора са свързани с
мерките за ограничаване на популацията на комарите,
посочва проф. д-р Радостина Александрова. Тя отбеляза, че “въпреки миниатюрния си размер, комарът е признат за най-смъртоносното животно на планетата, тъй като разпространява заболявания, като малария, денга, зика, жълта треска, западнонилска треска”.