Берлин планира да продаде значителна част от дела си в Commerzbank (“Комерцбанк”), включвайки се в групата на други европейски държави, които искат да ликвидират участието си в кредитните институции, които спасиха от фалит с държавни пари по време на последната голяма финансова криза от 2008 година. Според запознати с въпроса лица, идеята на германското правителство е първоначално да се раздели с между 3% и 5% от базираната във Франкфурт банка – грубо една пета от сегашния си дял от 16.5 процента. Тази сделка можела да се осъществи още до края на този месец с последващи нови продажби на по-късна дата.
Сегашният дял на държавата в “Комерцбанк” се оценява на около 2.5 млрд. евро. Финансовата агенция на Германия, която управлява инвестицията обяви на 3 септември, че планира да редуцира вложението, без да разкрива точно с колко. В официално съобщение, шефката на агенцията Ева Грюнвалд посочва, че сделката е “началото” на германското оттегляне от кредитора.
Германското правителство върви по стъпките на други европейски администрации, между които Италия, Нидерландия, Великобритания и Гърция, орязващи дяловото си участие в местните банки, придобито чрез различни спасителни акции по време на финансовата криза, избухнала преди повече от десет години. Осъществените трансакции включват нидерландската “АБН АМРО банк”, британската “НатУест груп” и италианската “Банка Монте дей паски ди Сиена”, като голяма част от сделките бяха осъществени през миналата година. Берлин обмисля от известно време да продаде дела си в “Комерцбанк” и изчаква единствено банковите акции да продължат да поскъпват. Преди две години (когато германското правителство започва “да се ослушва”) пазарната оценка на книжата е била 8 евро за акция, а в момента тя е грубо 13 евро едната.
Котировките на акциите на “Комерцбанк” загубиха 4.4% по време на сутрешната си търговия във Франкфурт на 4 септември, а в 13.20 ч. българско време се разменяха срещу 12.88 евро всяка – с 1.6% по-евтини от котировката от 13.09 евро, с която приключиха сесията си ден по-рано (на 3 септември). Така реализираната борсова печалба от началото на годината спадна леко до около 26 процента.
Подобно на други европейски кредитори, “Комерцбанк” извлече полза от поредицата лихвени увеличения на Европейската централна банка. Тези “благинки” обаче са напът да изчезнат, защото институцията се очаква да понижи отново лихвите на еврозоната на официалното съвещание на управителния си съвет през идната седмица след лихвената редукция през юни. Депресираната икономика на Германия създава допълнителни препятствия.
“Комерцбанк” отново е стабилна и рентабилна институция”, посочи в прессъобщение на 3 септември германският заместник министър на финансите Флориан Тонкар. И допълни, че “федералното правителство ще продаде акциите си в успешно стабилизираната структура стъпка по стъпка”.
По сметки на предишното германско правителство, Берлин трябва да продаде дела си в “Комерцбанк” на цена от поне 26 евро на акция (за да излезе на нула, без загуба или печалба, от спасителната операция). Държавата е предоставила помощ в размер на 18.2 млрд. евро по време на акцията в подкрепа на изправената пред колапс институция през 2008-а и 2009-а, като оттогава насам кредиторът е върнал около 13.2 млрд. евро, посочва в официално изявление коалиционният кабинет на германския канцлер Олаф Шолц на 3 септември.
“Комерцбанк” е важен източник на заеми за стопанството на европейския мотор, защото основната й дейност е финансирането на местните експортни компании. В момента държавата е най-едрият акционер на банката. Следващият по големина инвеститор е “Блек рок” с около 7% дал, по данни, събрани от агенция “Блумбърг”.
Главният изпълнителен директор на кредитната институция Манфред Кноф е осъществил контакти с фондове с държавно участие от Азия и Близкия изток, за да събуди интереса им да инвестират в “Комерцбанк”, съобщи преди година “Блумбърг”. Във вътрешен план пък банката обсъждала перспективата и последствията от плановете на германското правителство да намали чрез продажба дяловото си участие.