В началото на последната сесия на 50-ия парламент депутатите започнаха с предизборните обещания

сесия, предизборните обещания, Теменужда Петкова

През настоящата сесия нашата основна цел ще бъде да съдействаме максимално за намаляване на политическото напрежение и да предотвратяваме възможността за приемането на авантюристично законодателство, чиято единствена цел е произвеждане на предизборен популизъм.

Това обяви в началото на последната сесия на 50-ия парламент Теменужка Петкова в декларация от името на парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Тя посочи, че от ГЕРБ-СДС наблюдават с тревога процесите на разцепление, които протичат в част от основните политически сили.

Тя подчерта, че от ГЕРБ-СДС никога не са коментирали и участвали във вътрешния живот на други формации, няма да го направят и този път, но призовават колегите си от тези формации да не превръщат вътрешнополитическите си проблеми в проблеми на цялата на държава и на цялото общество.

Всяка сериозна партия би трябвало да има собствени механизми за взимане на решения и не би трябвало да очаква от държавата и от институциите да решават вътрешните й спорове. Това ,което се случва през последните седмици, уронва престижа на институциите, подкопава малкото доверие, което е останало в тях“, обърна внимание Теменужка Петкова.

Народният представител от ГЕРБ-СДС посочи, че демократичната система дава достатъчно възможности за политическо участие и заради това въвличането на редица институции в изясняване на вътрешнопартийни спорове е не само вредно, но и безсмислено. В края на декларацията си тя призова депутатите към смирение и добронамереност и изрази надежда в последната сесия те заедно да предложат позитивен дневен ред на българското общество, цивилизован спор и дебат за идеи, а не за пореден път да превърнат черния пиар в основен сюжет на предизборната си кампания.

Станислав Балабанов

Станислав Балабанов, който изчете декларация от името на “Има такъв народ”, първо обърна внимание, че с преговорите по време на третия мандат неговата парламентарна група показала на всички, че има основни цели и приоритети пред страната, по които има съгласие сред присъстващите депутати и те са можели да бъдат решени до края на годината. Но това, по думите му, не се случило заради двама души – Кирил Петков и Бойко Борисов, които били провалили третия мандат в последния момент. Балабанов посочи, че имало съгласие – както за правителство без участието на ДПС и ГЕРБ, така и за антикорупционна реформа, за съдебна реформа и за балансиран бюджет, но не било постигнато съгласие.

След това Балабанов подчерта, че българското общество ще има възможност да пренареди политическия пейзаж и че в него е силата да промени всичко, избирайки между разпада и разума, между лъжата и истината, между измамата и справедливостта.

Борислав Гуцанов

Борислав Гуцанов, председател на парламентарната група на “БСП за България”, разкритикува колегите си, че правят много декларации, но демонстрират малко действие.

Той поясни, че не е момент за встъпителни речи, тъй като те са жалки на фона на парламентарната безизходица и пропаст и на фона на неспособността да се намери изход от ситуацията.

След това попита дали е нормално за седми път да се отива на избори за три години и посочи като проблем егоцентризма, завладял партиите. След това подчерта, че е време за рестарт на системата и обеща, че БСП за България ще бъдат гарант за българската Конституция, за националните, български интереси и че ще направят всичко възможно да се върне толкова чаканата справедливост в обществото, както и диалога.

Ключовата дума за нас е диалог – хората се умориха и обезвериха. Държавата не може повече така и всеки от нас, който милее за България, го разбира. Трябва всичко да остане в миналото и диалогът е ключовата дума за изграждане на нова, съвременна България. От БСП ще положим всички усилия това да се случи, за да живеем в друга страна, в такава, каквато всеки от нас иска да види – по-добра, по-стабилна и по-сигурна”, завърши Гуцанов.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст