Преди 80 г. Бенелюкс стана предвестник на европейското обединение

Бенелюкс

Преди 80 г. Бенелюкс стана предвестник на европейското обединение. На 5 септември 1944 г. е подписан договорът за създаване на икономическия съюз, включващ три съседни държави: Белгия, Нидерландия и Люксембург. Името му най-вероятно е въведено през 1946 г. и идва от първите букви на страните членки.

При подписването е уточнено, че договорът ще влезе в сила от 1 януари 1948 година. В договора се предвижда създаването на митнически съюз, като заложената крайна цел е постигането на пълен икономически съюз – свободно движение на стоки, услуги, капитали и хора в рамките на съюза.

Официалните езици са нидерландски (заради Нидерландия и Фландрия) и френски (заради Белгия и Люксембург).

Председателството на Бенелюкс се поема последователно от трите страни за период от една година.

Белгия поема председателството за 2024 година.

Държавите от Бенелюкс са тясно свързани – имат близки културни, географски и социални връзки от стотици години. Те са и монархии. Териториите им са били последователно под испанско и австрийско владение. Историческите връзки обуславят и последвалото икономическо сътрудничество. През ХХ век Белгия и Люксембург получават своята независимост и бързо разбират, че имат нужда да бъдат икономически съюзници. В тази връзка на 25 юли 1921 г. е подписано „Белгийско-люксембургското икономическо обединение“. То се счита за предвестник на Бенелюкс.

benelyuks benelux

Географското разположение на Белгия, Холандия и Люксембург се оказва неблагоприятно за страните по време на Първата и Втората световни войни. Заради последствията от войните – разрушения, икономическа стагнация и множество човешки жертви, през септември 1944 г. трите правителства в изгнание започват да подготвят план за икономическо сътрудничество и взаимопомощ. Те се съгласяват да премахнат митниците по общите си граници и да обявят обща цена за стоките, влизащи от страни нечленки на Бенелюкс.

Договорът между страните от Бенелюкс е подновен на 17 юни 2008 година.

Съюзът Бенелюкс е използван като модел за сключването на трите европейските общности с икономическа насоченост – Европейската общност за въглища и стомана (съкратено ЕОВС, създадена с договор в Париж през април 1951 г.), Европейската икономическа общност (ЕИО, създадена след Договора от Рим от 1957 г.) и ЕВРАТОМ.

Главните цели на договора са продължаване и разширяване на сътрудничеството между страните от Бенелюкс в широкия европейски контекст. Освен това се предвижда засилване на сътрудничеството на Бенелюкс с други европейски държави или регионални структури на тези държави. Основните теми, върху които се фокусира съюза са: икономически съюз и вътрешен пазар, правосъдие и вътрешни работи, и устойчиво развитие.

България има активни бизнес отношения със страните от Бенелюкс.

Пари алфа българия закона за счетоводството търговският баланс параходство брп продажби кредити луксозни имоти капитал Приста ойл холдинг смарт органик растеж залог печалби бюджет капитал застраховане проект

Кралство Белгия е един от традиционните и важни търговски и икономически партньори на България

През 2023-а фирмите от двете страни са изтъргували стоки на обща стойност 2.5 млрд. евро, което представлява увеличение с 24% на годишна база. Износът ни е нараснал с 29.2 на сто до 1.39 млрд. евро. Вносът на белгийски стоки расте – със 17.9%, до 1.11 млрд. евро. Добрата новина е, че търговското салдо е положително за България в стокообмена. 

За петте месеца на тази година взаимната търговия с Белгия е в размер на 787.7 млн. евро. Прави впечетление, че и експортът и импортът спадат съответно с по 27.2% и с 14.4 процента. Белгия е сред десетте най-големи експортни пазари за България. При вноса Белгия е на 11 място. 

В края на 2023 г. сумарната стойност на белгийските инвестиции в България възлиза на 3.37 млрд. евро. А бизнес у нас има банково-застрахователната група “КВС”. “Солвей Соди”, една от най-големите компании в България, работи в Девня повече от 20 години в химическата промишленост. “Мелексис”, друга високотехнологична компания, изработва и тества електронни чипове за автомобилната индустрия.

През миналата година стокообменът ни с Люксембург е бил в размер на 50.2 млн. евро,

но през 2022-а взаимната търговия е била за 231.7 млн. евро.

Сумарните инвестиции от Люксембург в края на 2023 г. възлизат на 3.05 млрд. евро, посочва от икономическото министерство.

Кралство Нидерландия е един от традиционните и важни търговски и икономически партньори на България.

Стокообменът през миналата година е бил за 2.03 млрд. евро, като и през 2022-а е надхърлил два милиарда евро.

В края на 2023 г. сумарната стойност на преките чуждестранни инвестиции на Нидерландия в България възлиза на 7.18 млрд. евро, с което страната се нарежда на първо място по този показател.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Какво е решението за изтичащия срок на годност на панелките?

Подкаст