Преди 80 г. Бенелюкс стана предвестник на европейското обединение. На 5 септември 1944 г. е подписан договорът за създаване на икономическия съюз, включващ три съседни държави: Белгия, Нидерландия и Люксембург. Името му най-вероятно е въведено през 1946 г. и идва от първите букви на страните членки.
При подписването е уточнено, че договорът ще влезе в сила от 1 януари 1948 година. В договора се предвижда създаването на митнически съюз, като заложената крайна цел е постигането на пълен икономически съюз – свободно движение на стоки, услуги, капитали и хора в рамките на съюза.
Официалните езици са нидерландски (заради Нидерландия и Фландрия) и френски (заради Белгия и Люксембург).
Председателството на Бенелюкс се поема последователно от трите страни за период от една година.
Белгия поема председателството за 2024 година.
Държавите от Бенелюкс са тясно свързани – имат близки културни, географски и социални връзки от стотици години. Те са и монархии. Териториите им са били последователно под испанско и австрийско владение. Историческите връзки обуславят и последвалото икономическо сътрудничество. През ХХ век Белгия и Люксембург получават своята независимост и бързо разбират, че имат нужда да бъдат икономически съюзници. В тази връзка на 25 юли 1921 г. е подписано „Белгийско-люксембургското икономическо обединение“. То се счита за предвестник на Бенелюкс.
Географското разположение на Белгия, Холандия и Люксембург се оказва неблагоприятно за страните по време на Първата и Втората световни войни. Заради последствията от войните – разрушения, икономическа стагнация и множество човешки жертви, през септември 1944 г. трите правителства в изгнание започват да подготвят план за икономическо сътрудничество и взаимопомощ. Те се съгласяват да премахнат митниците по общите си граници и да обявят обща цена за стоките, влизащи от страни нечленки на Бенелюкс.
Договорът между страните от Бенелюкс е подновен на 17 юни 2008 година.
Съюзът Бенелюкс е използван като модел за сключването на трите европейските общности с икономическа насоченост – Европейската общност за въглища и стомана (съкратено ЕОВС, създадена с договор в Париж през април 1951 г.), Европейската икономическа общност (ЕИО, създадена след Договора от Рим от 1957 г.) и ЕВРАТОМ.
Главните цели на договора са продължаване и разширяване на сътрудничеството между страните от Бенелюкс в широкия европейски контекст. Освен това се предвижда засилване на сътрудничеството на Бенелюкс с други европейски държави или регионални структури на тези държави. Основните теми, върху които се фокусира съюза са: икономически съюз и вътрешен пазар, правосъдие и вътрешни работи, и устойчиво развитие.
България има активни бизнес отношения със страните от Бенелюкс.
Кралство Белгия е един от традиционните и важни търговски и икономически партньори на България.
През 2023-а фирмите от двете страни са изтъргували стоки на обща стойност 2.5 млрд. евро, което представлява увеличение с 24% на годишна база. Износът ни е нараснал с 29.2 на сто до 1.39 млрд. евро. Вносът на белгийски стоки расте – със 17.9%, до 1.11 млрд. евро. Добрата новина е, че търговското салдо е положително за България в стокообмена.
За петте месеца на тази година взаимната търговия с Белгия е в размер на 787.7 млн. евро. Прави впечетление, че и експортът и импортът спадат съответно с по 27.2% и с 14.4 процента. Белгия е сред десетте най-големи експортни пазари за България. При вноса Белгия е на 11 място.
В края на 2023 г. сумарната стойност на белгийските инвестиции в България възлиза на 3.37 млрд. евро. А бизнес у нас има банково-застрахователната група “КВС”. “Солвей Соди”, една от най-големите компании в България, работи в Девня повече от 20 години в химическата промишленост. “Мелексис”, друга високотехнологична компания, изработва и тества електронни чипове за автомобилната индустрия.
През миналата година стокообменът ни с Люксембург е бил в размер на 50.2 млн. евро,
но през 2022-а взаимната търговия е била за 231.7 млн. евро.
Сумарните инвестиции от Люксембург в края на 2023 г. възлизат на 3.05 млрд. евро, посочва от икономическото министерство.
Кралство Нидерландия е един от традиционните и важни търговски и икономически партньори на България.
Стокообменът през миналата година е бил за 2.03 млрд. евро, като и през 2022-а е надхърлил два милиарда евро.
В края на 2023 г. сумарната стойност на преките чуждестранни инвестиции на Нидерландия в България възлиза на 7.18 млрд. евро, с което страната се нарежда на първо място по този показател.