От 1 септември електронните рецепти за лекарства, които се плащат от Здравната каса, се изпълняват и частично. Тази промяна беше обявена от министерството на здравеопазването. Това означава, че част от рецептата може да бъде изпълнена в една аптека, а довършена – в друга или в същата, но малко по-късно.
Има едно условие – изпълнението да се случи в рамките на два работни дни и не по-късно от датата на изтичане на срока на валидност на електронното предписание. Мярката бе въведена след всеобщо недоволство от страна на собствениците на аптеки.
Според Николай Костов – председател на Управителния съвет на Асоциацията на собствениците на аптеки – това е ограничение, което може да попречи на пациентите да получат лекарствата си навреме, особено когато тези медикаменти са дефицитни и липсват в дадена аптека.
Друг проблем, който набеляза Димитър Маринов – председател на Българския фармацевтичен съюз в ефира на БНР е, че ако пациентът има тримесечена рецепта за хронично заболяване, издадена през юни и през август, то тя няма да може да бъде изпълнена частично, тъй като мярката е в сила само за рецепти, издадени след 1 септември.
Маринов призна, че не разполага със статистика за броя на частично изпълнените рецепти след 1 септември, но е регистрирано, че когато има частично изпълнение – една трета от тях се довършват в същата аптека, а две трети – при други фармацевти.