Музеят на изящните изкуства (MFA) в Бостън обяви, че ще върне на Турция древно златно и карнеолено колие, което е било откраднато преди почти половин век. Този артефакт, който датира от периода между 550 и 450 г. пр. Хр., е бил изложен в музея в продължение на десетилетия, но сега се връща в родината си.
Колието от злато и карнеол е почти идентично с други бижута, намерени на археологически обект в западна Турция, в района на Бинтепелер. Този археологически комплекс е с над 100 погребални могили и е известен със своите уникални находки от древността.
Музеят е придобил колието през 1982 г., когато служителите знаели само, че то произхожда от Мала Азия, район, който включва съвременна Турция, и че вероятно е било намерено на гробищно място. Според Виктория Рийд, старши куратор на MFA , през 80-те години не се задавали много въпроси относно произхода на артефактите. „Не е необичайно през 80-те години да сме придобили—или какъвто и да е музей да е придобил—нещо, без да проучим по-дълбоко историята на собствеността. А бижутата в частност са много, много трудни за проследяване,“ обяснява Рийд.
Преди няколко години, учен предложил на MFA да прегледа произхода на огърлицата, след като забелязал прилики между него и подобни бижута, намерени в Бинтепелер.MFA провежда и собствено разследване, което води до заключението, че колието може също да произхожда от Бинтепелер.
„Изглежда, че елементите, от които е съставен нашият експонат, вероятно са били изнесени нелегално от страната и след това събрани, за да се формира това бижу,“ казва Рийд . „Винаги се опитваме да върнем артефактите на техния истински собственик, независимо дали този собственик е индивид, общност или нация.“
Фиби Сегал, старши куратор на древногръцкото и римско изкуство в MFA, допълва, че други улики също са ги насочили тази в посока – например, това ,че колието е необичайно късо – с дължина само осем инча.
В последните години музеите, културните институции и колекционерите са изправени пред нарастващ натиск да репатрират откраднати артефакти в страните на произход. По-рано този месец, колекционер оспори опита на прокуратурата в Манхатън да конфискува артефакт, който може да е бил откраднат от Турция през 60-те години.
Междувременно, музеите като MFA активно сътрудничат с представители на културното наследство от други страни в усилията за репатриране. Хилал Демирел, аташе по културните въпроси и популяризация в турското министерство на културата, заявява: „Министерството на културата и туризма, заедно с институционалните и академични партньори, полага големи усилия за защита и възстановяване на културното наследство на Турция. Връщането на обект, който е бил незаконно изнесен от Турция, е символичен момент, който изпраща силно послание към света, подчертавайки значението на международното сътрудничество в защитата на културното наследство.“
Четете още : Топ 5 полезни съвети за пътуване из Турция, които ще улеснят почивката на всеки.