Новият проблем на Мадуро – 20% по-евтин боливар на черния пазар

Новият проблем на Мадуро - 20% по-евтин боливар на черния пазар

Откакто се обяви за победител на юлския президентски вот, президентът на Венецуела Николас Мадуро беше заклеймен от ред правителства по света, залят от многолюдни улични протести и отхвърлен от някои от най-близките си партньори. Поредният проблем на венецуелския лидер е сривът на боливара на неофициалния пазар, чийто курс там е с 20% по-слаб от официалния към щатския долар. Това е най-голямата разлика от 2022-а насам и се дължи на пресъхналия приток на зелени пари, които правителството помпа във финансовата система на страната. Вероятната причина – Мадуро е похарчил голяма част от резервите в хода на предизборната кампания в отчаян опит да съблазни избирателите и да спечели законно.

Разрастващата се криза заплашва да върне цикъла на ударен ръст на инфлацията и обезценяване на националната валута, хвърлил Венецуела в неконтролируем спад когато БВП загуби около 80% през последното десетилетие. Мадуро успя да стабилизира боливара и да запази ценовия ръст през последните две години като въведе строги икономически мерки и постави под контрол печатането на пари, осигурявайки доза облекчение на венецуелците, което сега е в опасност.

Боливарът е надценен в официалния курс и правителството трябва да позволи той да отслабне, смята Хосе Мануел Пуенте – икономист в Института за висше образование по администрация – частно учебно заведение в Каракас.

“Кабинетът реши да закотви валутния курс по политически и електорални причини”, посочва в интервю Пуенте. И допълва, че “дисбалансът ще приключи, както винаги се е случвало във Венецуела – с големи корекции на курса, вероятно с инфлационен шок и икономически спад или рецесия”.

След като Мадуро отхвърли исканията на чуждестранните правителства, на протестиращите и на политическата опозиция за одит на изборните резултати, министрите му вече осъзнават колко несигурно е икономическото положение. В края на август официалните власти обявиха планове за намаляване на изискванията за задължителните резерви на банките като мярка да насърчат кредитирането на умиращия местен кредитен пазар.

Най-слабото място обаче е валутният пазар, на който търсенето на зелени пари надхвърля многократно постното предлагане от централната банка (Banco Central de Venezuela) и съживява паралелния валутен обмен, използван за заобикаляне на недостига и контрола. На тези неофициални пазари човек трябва да плати 43.5 боливара за един щ. долар при официален държавен курс 36.5 боливара за долар.

Достъпът до този официален обмен обаче е мисия невъзможна: местното предлагане на твърда валута е ограничено, защото Banco Central de Venezuela е ограничила продажбите до едва 300 млн. щ. долара през август – една трета от количествата през юли, когато правителството е качило разходите около президентските избори, по оценка на фирмата за финансови анализи от Каракас Ecoanalitica.

По време на предизборната кампания Мадуро е залял столицата с реклами, билбордове и графити и е организирал почти всеки ден различни събития в страната, включвали музикални прояви и представления. Този паричен разгул е принудил централните банкери да продават долари, за да набавят недостигащите боливари, изхарчени от правителството.

Banco Central de Venezuela е в задънена улица, отчасти защото боливарът е надценен от гледна точка на инфлационното равнище. Правителството на Мадуро позволи на валутата да отслабне с едва 0.1% през август, създавайки дисбаланс в страната, където месечната инфлация е 1.4 процента.

“Когато на официалния пазар липсва предлагане, търсенето се прехвърля на паралелния”, коментира шефът на Ecoanalitica – Асдрубал Оливерос. И това, допълва той, “оказва голям натиск на частния сектор, който трябва в отговор да качва доларовите цени, за да компенсира по-малките маржове”.

Високите разходи за издръжка на живота е сериозно бреме за венецуелците, 82% от които живеят в бедност и могат да сложат началото на нова миграционна вълна, която да добави още бежанци към напусналите Венецуела почти 8 млн. души от 2015-а насам. В пика на кризата цените в южноамериканската държава се повишиха със 130,000% годишно.

Засега Мадуро продължава да следва линията на лидерите автократи преди него. През уикенда опозиционният кандидат за президент, който се изправи срещу него – Едмундо Гонсалес, избяга от страната заради заплахата от арест. Мадуро твърди, че е спечелил юлския вот с 52% от подадените гласове, докато опозицията заяви, че има доказателства, показващи победа за Гонсалес.

В условията на очертаващия се катаклизъм, бизнесът на Венецуела се нуждае от по-евтин боливар, за да се конкурира по-успешно с вноса, убеден е шефът на най-голямата бизнес асоциация на страната Fedecamaras. Представители на бизнеса вече са поискали от правителството да позволи на местната валута да отслабне, за да може националната индустрия да си поеме въздух.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

С какви пари на месец, според вас, едно четиричленно семейство може да покрие всички свои нужди?

Подкаст