БНБ пуска в обращение сребърна монета “200 г. от издаването на Рибния буквар”

БНБ пуска в обращение възпоменателна монета

От 16 септември Българската народна банка пуска в обращение сребърна възпоменателна монета на тема „200 години от издаването на Рибния буквар“ от серията „Българско възраждане“, съобщиха от централната банка.

Цената на монетата при пускане в обращение е 150 лева. Тя е в тираж от 4000 броя, всеки с номинална стойност от 10 лева.

В центъра на лицето на монетата е изобразена емблемата на БНБ с годината „1879“ върху лентата, под нея годината на емисията „2024“ и номиналната стойност „10 ЛЕВА“. Околовръст горе – надпис „БЪЛГАРСКА НАРОДНА БАНКА“.

На гърба отляво са изобразени разтворена книга с елементи от корицата на първото издание на „Рибния буквар“ и илюстрация на кит. Околовръст вдясно – надпис „200 ГОДИНИ ОТ ИЗДАВАНЕТО НА РИБНИЯ БУКВАР“.

Автор на художествения проект е Василена Станчева.

bnb puska v obrasthenie vazpomenatelna moneta

Монетата ще се продава в Българската народна банка

на две каси в София, пл. „Княз Александър I“ № 1 и четири каси в Касов център на БНБ в София, ул. „Михаил Тенев“ № 10.

Всеки клиент ще може да закупи от касите на Българската народна банка само по една монета, независимо дали закупува от свое име и за своя сметка или от името и за сметка на друго лице. За закупуване на монета от името и за сметка на друго лице е необходимо представянето на нотариално заверено изрично пълномощно за закупуването на конкретната възпоменателна монета.

Ако клиент, в качеството си на физическо лице, закупи монета от касите на БНБ, то той няма право да закупи още една монета като представител на юридическо лице, като това ограничение важи и за обратния случай.

Монети не се продават на лица, които не са навършили 18 години.

До края на работния ден на 16 септември новата монета ще бъде предоставена от БНБ на „Инвестбанк“ АД, „Първа инвестиционна банка“ АД, „Тексим Банк“ АД, „Токуда Банк“ АД и „Централна кооперативна банка“ АД за продажба в техните офиси и клонове.

В края на XVIII в. и в началото на XIX в. става все по-очевидна необходимостта от светско образование на новобългарски книжовен език за съхранението на родния дух и култура. В отговор на духовните и просветни търсения енциклопедистът

д-р Петър Берон създава първия новобългарски учебник, написан изцяло на книжовен език

„Буквар с различни поучения, събрани от Петра х. Беровича, за болгарските училища“. Издадена през 1824 г. в гр. Брашов с финансовата помощ на заможния българин Антон Йованович, книгата става известна с наименованието „Рибен буквар“ заради илюстрациите на кит и делфин на последните є страници. В предисловието Берон обяснява мотивите си за написването на учебника с „окаяното състояние“ на тогавашното образование. На практика той служи за помагало не само за взаимно обучение на децата, но и на учителите.

Тази малка енциклопедия съдържа познания в различни области – български език, аритметика, физика, нравствени поучения и добри съвети, басни, молитви. Т включва и 12 рисунки на животни.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст