Златото завоюва поредните рекордни пазарни оценки в очакване Федералният резерв да понижи лихвените проценти през идната седмица. Жълтият метал за незабавна доставка се изкачи до 2583.45 щ. долара на 13 септември и приключи седмичната си търговия на 2577.70 долара за тройунция – грубо 3% седмичен ръст. Златните фючърсни контракти за доставка през декември на борсата COMEX пък “затвориха” с котировка 2610.70 щ. долара за тройунция, добавяйки 30 долара за тройунция в рамките дневната си търговия на 13 септември (1.17% по-висока пазарна оценка).
Златото е поскъпнало с над 25% от началото на 2024-а, подкрепяно от дългоочаквания низходящ лихвен цикъл на Федералния резерв. Покупките на централните банки и засиленото търсене на спасителни убежища в по-сигурни активи, породено от конфликтите в Близкия изток и Украйна, също дават тласък на възхода на скъпоценния метал. Скорост набира и интересът на дребните инвеститори.
Търговците на лихвени суапови контракти качват шанса за по-мащабна лихвена редукция на съвещанието на американските парични стратези на 17 и 18 септември след репортажа на “Уолстрийт джърнъл” от 12 септември, че те обсъждат две опции – регулярното понижение с 25 базови пункта или по-едрото от 50 точки. Което, в отговор, увеличава залозите на играчите от златните пазари, че цените на скъпоценната суровина могат да се повишат още, защото орязването на лихвите е положителна новина за златото, което не носи лихвен доход.
Общият брой на дългите златни позиции на борсата COMEX е скочил през последните няколко търговски сесии, а котировките преодоляват поредица от последователни рекорди – доказателство за откриването на свежи дълги позиции.
Анализатори от бранша свързват нови ценови рекорди на златото с очакванията за лихвено понижение от 50 базови пункта отвъд Атлантика. Някои инвеститори използват също благородния метал като застраховка срещу рисковата икономическа и геополитическа среда. Публикуваните през седмицата данни, свидетелстващи за слаб ръст на инфлационните показатели в Съединените щати и омекващ пазар на труда, дава основание за вложения в злато като спасителен вариант срещу евентуална рецесия.
Вероятен принос за златния подем имат и търговците, заложили на поевтиняване на златото – общият брой на късите златни позиции във фючърсните контракти на COMEX, е бил най-висок от 4 седмици насам през седемдневния период, приключил на 3 септември.
Прогнозите за разхлабване на паричната политика на глобалните централни банки засилва вложенията в търгуваните на борсата фондове (ETFs), инвестиращи в злато, които бяха ключовият двигател на глобалния златен възход по време на пандемията. Общите златни наличности в тези ETFs са с 0.3% по-високи през този месец след трите поредни месечни увеличения от юни насам, по данни на агенция “Блумбърг”. Инвеститорите в златни фондове като цяло бяха нетни продавачи на скъпоценния метал през последните три години.
“Това е индикатор, че западните инвеститори продължават да демонстрират подновен интерес към златото, какъвто до голяма степен отсъстваше през последните три години, поне при ETFs”, коментира в социалната медиа X Джон Рийд – главен пазарен стратег в Световния златен съвет
Среброто, платината и паладият също поскъпнаха през седмицата, а доларовият индекс, който следи движението на зелените пари към кошницата основните му валутни конкуренти, се понижи.