Администрацията на американския президент Джо Байдън във Вашингтон разследва скока на вноса на обогатен уран от Китай от края на 2023-а заради опасения, че доставките помагат на Москва да заобиколи американските санкции на горивото за ядрени централи, научили репортери на агенция “Ройтерс”. Американските законодатели гласуваха забрана за внос на руския обогатен уран през декември 2023-а като част от усилията на Белия дом да намали възможностите на руския президент Владимир Путин да финансира войната в Украйна.
През същия месец доставките на суровината от Китай в Съединените щати са скочили до 242,990 кг, по данни на американската Комисия за международна търговия. Количеството е впечатляващо, защото от 2020-а до 2022-а китайците не са изпратили нито грам обогатен уран на американците. А през май 2024-а, когато Байдън подписа забраната, Пекин отново е доставил голямо количество уран в САЩ – 123,894 килограма.
Американското министерство на енергетиката, “редом с други свързани с него агенции, следи изкъсо вноса от Китай, за да гарантира точното изпълнение на влезлия в сила Закон за забрана на руския уранов внос“, посочва говорител на ведомството. И допълва, че оторизираните щатски органи наблюдават импорта от китайската страна и от други държави, за да удостоверят, че той не включва руски уран като част от схемата за износ на произведени на местна почва материали, които биха изпозвали в собствените си реактори”.
Русия е най-едрият износител на обогатен уран в света, като влезлите в Съединените щати количества до края на юли 2024-а са 313,050 кг – с 30% по-малко от същия период на миналата година. Американската забрана съдържа опция вносът на известни количества руско гориво за атомните централи да продължи до 2028-а, ако възникнат проблеми с предлагането.
Всяко заобикаляне на санкциите може да подкопае усилията на Вашингтон да елиминира зависимостта от руската суровина на американския сектора за ядрена енергия – най-големият в света. И, освен това, ще отслаби опитите на администрацията на Байдън да даде бързо начало на местната верига за доставки на урань, за която цел забраната отключва използването на публични средства зв размер на 2.72 млрд. щ. долара.
Китайският внос на руски обогатен уран е скочил през 2022-а и 2023-а, по данни на Световната банка. И макар китайците да строят повече реактори, които изискват стабилни доставки на суровината, руските пратки могат също да помогнат и за износ на гориво, коментират анализатори. Особено в контекста на амбициите на Пекин да извоюва по-голяма роля и авторитет на глобалните пазари за обогатен уран.
Вносът от Китай създава сериозни тревоги на американския уранов сектор. През юи компанията от бранша Centrus настоя публично пред американския търговски представител (USTR) да увеличи митническата ставка за внасяния от китайците обогатен уран от 7.5 на 20 процента. Основанията – усилията на Centrus да разшири дейността си по обогатяване на радиоактивния елемент ще бъдат застрашени от китайския импорт. Урановите производители на Съединените щати пък настояват пред USTR да качи митото до 50 процента.
Руската държавна ядрена компания “Росатом” коментира през май, че забраната на американците ще подкопае устоите на глобалния пазар на горивото, и че независимо от нея ще продължи да развива глобалния си бизнес. Москва пък си мълчеше за санкциите до 11 септември когато Путин каза, че Кремъл ще трябва да разгледа ограничаването на вноса на уран и на други метали като ответна мярка на западните санкции.