Брюксел да не отваря “кутията на Пандора”, предупреждава Вестагер

Брюксел да не отваря "кутията на Пандора", предупреждава Вестагер

Брюксел рискува да отвори “кутията на Пандора”, ако разхлаби правилата за сливания и поглъщания, предупреждава напускащия еврокомисар за конкуренцията Маргрете Вестагер. Забележката й е свързана с нейната наследничка – испанката Тереса Рибера, с препоръката да е по-благосклонна към разрастването на компаниите. Вестагер – влиятелна защитничка на свободния пазар – се противопоставя на призивите за цялостен ремонт на регулаторните наредби на Европейския съюз за сливанията под растящия натиск от Франция и Германия за създаване на “европейски шампиони”.

“Проблемът с (отварянето на) кутията на Пандора е, че не можете да я затворите отново и това създава висока доза несигурност”, посочва в интервю за “Файненшъл таймс” датчанката.

По време на мандата й наело на един от най-могъщите антитръстови регулатори в света, Вестагер блокира предложеното обединение на “Сименс” и “Алстом”, разби монопола на доставките от “Газпром” и води епична съдебна битка за отмяна на сделката за редуциране на данъците на “Епъл” от правителството на Ирландия.

На 17 септември председателката на ЕК – Урсула фон дер Лайен – номинира Рибера за приемник на Вестагер и я натовари със задачата да разработи “нов подход към политиката за конкуренция, който да подкрепя компаниите, трупащи маса на глобалния пазар”. Рибера ще трябва да промени и политиките за държавната помощ на блока в подкрепа на прехода на промишления сектор към зелени технологии и възобновяеми енеригйни източници.

Назначение е част от по-обхватната стратегия на Брюксел да предостави водещите индустриални и икономически позиции на кандидати, номинирани от Испания, Италия и Франция, призоваващи за повече споделени разходи, по-щадящи правила за бюджетния дефицит и по-голяма роля на индустриалната политика.

Висшестоящи представители на ЕК очакват преразглеждане на правилата за обединение на пазарни съперници, за да се отчете неотложната необходимост ЕС да започне да разчита основно на себе си, както и последствията за сигурността. Един от тях предвижда дребни промени на политиката за сливания, необходими за реформата, които да гарантират, че политиката в областта на конкуренцията е адекватна.

Този подход е в съзвучие с предложенията на бившия председател на Европейската централна банка Марио Драги в публикувания му на 9 септември доклад в частта за начините за засилване на конкурентната мощ на Стария континент, включително като се използва стратегия, позволяваща консолидации на европейски компании с цел те да могат да се конкурират на световната сцена.

Вестагер обаче е на мнение, че промените, ако има такива, трябва да бъдат “хирургически” и отбелязва, че наредбите за сливания, които разрешават на Брюксел да блокира сделки, създаващи риск от доминираща позиция на пазара, са променяни рядко от приемането им през 1989 година. Големият проблем с по-радикалния ремонт не е създаването на огромни бизнес структури чрез сливания, а “дали искаме или не този голям бизнес да бъде атакуван”, коментира датчанката.

Новата Европейска комисия, която предстои да бъде одобрена от Европейския парламент, трябва да започне работа преди края на тази година и да ръководи делата на блока до 2029-а. Фон дер Лайен заяви, че французойката Стефан Сежурне ще следи индустриалните стратегии, в чийто център ще са “иновациите и инвестициите”, италианецът Рафаеле Фито ще отговаря за мнгомилиардните евро-средства за кохезия, които трябва да затворят пропастта между богатите и бедните части на ЕС.

Германия и Франция са шумни радетели за по-дълбоки реформи на наредчите за пазарна конкуренция. И, като атака срещу Вестагер, критиците посочват провалената сделка за сливане между германския технологичен конгломерат “Сименс” и френската компания за транспортни съоръжения “Алстом” (блокирана от Брюксел през 2019-а) като нарицателен пример как скованата правна рамка на ЕС може да задуши инустриалната консолидация.

Драги твърди, че ако правилата са били променени съгласно предложенията му, въпросната спорна сделка е щяла да бъде одобрена. На което Вестагер опонира, че и “Алстом” и “Сименс” са били преуспяващи и без да са обединени. “Имаше две компании, които имаха наистина силна пазарна позиция и пълни с поръчки книги … и тези две компании са “Сименс” и “Алстом”, посочва датчанката.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Трябва ли парламентарните избори от 27 октомври да бъдат касирани?

Подкаст