Федералният резерв (ФЕД) понижи лихвените проценти с 50 базови пункта на 18 септември, с което наруши традицията първата лихвена промяна да е с по-щадящите 25 точки. Причината за по-голямата от обичайната лихвена редукция е растящата тревога за здравето на пазара на труда и на икономиката като цяло. Паричните стратези на американската централна банка очертаха курс за още две допълнителни лихвени намаления до края на тази година и още четири през 2025-а. Това е първото орязване на лихвените проценти от Федералния резерв от 2020-а, което слага край на най-агресивната кампания за борба с инфлацията от 80-е години на миналия век.
Решението за свалянето на базовата лихва до новия диапазон от 4.75-5.00 процента от най-високото им за последните 23 години равнище, на което са от юли 2023-а, беше взето на редовното съвещание на паричните стратези на щатската централна банка на 17 и 18 септември без пълно единодушие. Членът на борда на Федералния резерв Мишел Бауман държеше лихвите да бъдат намалени с 25 базови пункта.
Нито един официален представител на щатската централна банка не е гласувал срещу решение за паричната политика от две години – един от най-дългите периоди на сговор за последните 50 години. Нещо повече, нито един член от банковите гуверньори не е изразявал несъгласие срещу ихвено решение от 2005-а. На това съвещание на паричния комитет обаче имаше консенсус между членовете за поне още две лихвени редукции от по 25 базови пункта всяка до края на 2024-а, нови четири през 2025-а (с общо 1%) и други две през 2026-а с общо 50 базови пункта – до диапазона 2.75 – 3.00 процента. Крайната стойност е леко повишение от 2.8% – 2.9% на лихвата за федералните фондове, смятана за “неутрална” (която нито насърчава, нито възпрепятства икономическата активност).
Девет официални представители на Федералния резерв са настроени за четири лихвени редукции през тази година, седем – за три, двама – за две и един – за пет през 2024-а. Когато решават за допълнителните лихвени понижения, централните банкери посочват, че ще оценяват публикуваните фундаментални показатели, променящата се перспектива и баланса на рисковете.
Решението на паричните стратези от 18 септември е взето в резултат на засилващото се безпокойство за охлаждането на пазара на труда и растящото убеждение, че инфлацията вероятно ще се върне до целевите 2% годишно.
Заетостта в Съединените щати е намаляла през лятото със създадените 118 хил. нови работни места през юни, други 89 хил. през юли и 142 хил. през август – всичките под средния месечен ръст от 2020 хил. души през предишните 12 месеца.
Друг сериозен повод за лихвеното движение е убеждението в устойчивия низходящ инфлационен тренд, затвърдено от петте последователни отчета за спад на индекса на потребителските ценислед по-силните от очакваните стойности през първото тримесечие. В официалното си изявление след съвещанието паричните стратези посочват, че “Комитетът е добил по-висока увереност, че инфлацията се движи устойчиво към 2% и преценява, че рисковете за постигане на целевите параметри за заетостта и инфлацията са приблизително в баланс”.
Американските централни банкери очакват безработицата да се повиши до 4.4% срещу предишните предвиждания за 4 процента. Новата инфлационна прогноза е за 2.6% в края на тази година и за 2.2% в края на следващата. БВП се предвижда да се увеличи с 2% (вместо с 2.1%) през 2024-а и с по 2% през 2025-а и 2026-а.