Г-20 ще настоява за основен ремонт на ООН, СТО и мултинационалните кредитори

Г-20 ще настоява за основен ремонт на ООН, СТО и мултинационалните кредитори

Членовете на Групата на двайсетте (Г-20) са се договорили да окажат натиск за реформиране на институциите под глобално управление – Организацията на обединените нации (ООН), Световната търговска организация (СТО) и мултинационалните кредитори (Световната банка и МВФ) – сериозен пробив след продължилите месец и половина преговори. Призивът за реформи ще бъде отправен по предложение на Бразилия на 25 септември по време на съвещанието на министрите на външните работи на Г-20 в кулоарите на Общото събрание на ООН, пишело в проекта на комюнике, който прочели репортери на “Блумбърг нюз”.

Това е първият случай, при който 20-е най-големи световни икономики се съгласяват формално да положат съвместен опит за модернизиране на управлението на глобалните институции, създадени преди около 80 години в отговор на условията след края на втората световна война.

“Все повече се налага схващането, че Обединените нации, институциите на Бретън Удс и Световната търговска организация се нуждаят от спешна реформа”, пишело в проекто-комюникето, което ще бъде представено по време на срещата на Групата на двайсетте – първата, открита за присъствието на всичките страни членки на Обединените нации.

“Изключително важно е тези институции да осъвременят управленските си структури и практики, за да представляват по-добре разнообразието на членуващите и да засилят потенциала си да се справят с паяжината от политически, социални и икономически предизвикателства”, посочва се още в документа.

Реформирането на световните институции е отколешен боен призив на президента на Бразилия – Луиз Инасиу Лула да Силва, чиято страна е ротационен председател на Г-20 през тази година. Съвместното изявление, което ще се публикува по време на неговото председателство, е стъпка към ремонт, въпреки че страните не са договорили времеви график за приемане на промените.

Документът от три страници включва вече съгласуваните от Групата на двайсетте реформи на три различни фронта – ООН, международната финансова архитектура и мултинационалната търговска система.

Сред промените, засягащи Обединените нации, са призивите за промени в Съвета за сигурност, включително за увеличаване на състава му, което да засили позициите на по-слабо представените и на непредставените региони и групи. Иска се също и реформиране на Секретариата на организацията с оглед на по-голяма прозрачност, равностойно разпределение на членовете му по географски признак, качества и баланс на половете.

В сферата на международната финансова инфраструктура Г-20 иска по-сериозно финансиране за развиващите се държави, за да се пребори бедността и да се отговори на световните предизвикателства, включително и на промяната на климата. Призовава се също за подобряване на представителството и за по-голяма тежест на гласа на развиващите се пазари във вземането на решения.

По отношение на Световната търговска организация, Г-20 я описва като “необходима” за една добре функционираща система за решаване на търговски спорове и призовава за политики, които да насърчат търговския обмен и инвестициите като двигател на растежа и благоденствието.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Трябва ли парламентарните избори от 27 октомври да бъдат касирани?

Подкаст