Китай обяви широк пакет от стимули за възраждане на икономиката и пазарите

Китай обяви широк пакет от стимули за възраждане на икономиката и пазарите

Народната банка на Китай обяви на 24 септември обхватен пакет от парични стимули, целящи да възродят второто по големина световно стопанство и да отговорят на нарастващата тревога на правителството на президента Си Дзинпин от забавения растеж и чезнещото доверие на инвеститорите. Банковият председател Пан Гонгшенг орязва краткосрочния лихвен процент и каза на един от редките си брифинги редом с шефовете на други два регулаторни органа в Пекин, че планира да намали до най-ниските от 2018-а нива обема от средства, който кредиторите трябва да държат като задължителни резерви. Това е първият път от поне 2015-а, в който редукциите и на двата инструмента се съобщават в един и същи ден.

Тези мерки са последвани от множество други съобщения, донесли печалби на попадналия в изолация китайски фондов пазар. Шефът на централната банка оповести и пакет за стабилизиране на проблемния национален сектор на недвижими имоти, включително намаляване на кредитните лихви на ипотеки за 5.3 трлн. щ. долара и облекчаване на правилата за покупки на второ жилище. За националните фондови тържища Гонгшенг обещава Народната банка на Китай да осигури ликвидна подкрепа в размер на поне 800 млрд. юана (113 млрд. щ. долара) и допълва, че колегите му проучват опцията за създаване на фонд за пазарна стабилизация.

Инвеститорите очакваха част от обявените от банкера мерки, но широко отразения в публичното пространство пакет от стимули показва, че официалните власти приемат сериозно предупрежденията, че Пекин рискува да не постигне целевия си растеж от 5% за тази година. Политическата подкрепа връща обратно в играта този параметър, но остават съмнения доколко тя ще е достатъчна, за да прекъсне дълго продължилия дефлационен натиск в Китай и окопалата се криза в сектора на недвижими имоти.

Китайските управляващи ще оповестяват още принудителни мерки за стимулиране на търсенето на домакинствата, което, според някои анализатори, е ключовата липсваща съставна част на икономиката.

“Трудно е да се каже точно какъв сребърен куршум може да помогне за решаването на всички проблеми”, коментира Кен Вонг – специалист по управление на азиатски портфейли от ценни книжа в Eastspring Investments Hong Kong. Вонг определя като добра новина мерките за разхлабване на паричната политика, но смята, че трябва да се направи още, за да се затвърди растежа през четвъртото тримесечие.

Базовият китайски борсов индекс CSI 300 повиши пазарната си оценка с 4%, като почти заличи натрупаните от началото на годината загуби, въпреки че показателят все още е с 40% под върховата си стойност от 2021-а. Пазарите на суровини отчетоха ръст, а юанът остана почти непроменен спрямо зелените пари. Доходността на десетгодишните китайски облигации e 2 процента. Индексът Hang Seng China Enterprises на акциите на китайските фирми, регистрирани на борсата в Хонконг, скочи с 2.8 процента.

Политиците в Пекин се опитват да съживят икономическия растеж на азиатсикя колос без да връщат екстремните стимули, които използваха при предишни низходящи цикли, но се оказа, че тези щадящи мерки не са ефективни. Растежът се забавя след отчетените 5% годишно през първото полугодие, което принуждава управляващите към действие.

По оценка на икономисти, обявените на 24 септември мерки ще добавят около 0.2% към тазгодишния растеж, а по-голямото въздействие от тях ще е през 2025-а.

Председателят на Народната банка на Китай обяви сериозния завой на политиката на първата си от март насам пресконференция “на високо равнище” в компанията на шефовете на борсовия регулатор и на Националната агенция за финансово регулиране. Триото използва колективната публична изява да обявят стъпките за съхраняване на доверието на инвеститорите и да спрат продажбите на фондовия пазар.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст