Растежът на световното стопанство е в процес на стабилизация в условията на постепенното избледняване на ефекта от лихвените увеличения на централните банки и падащата инфлация, които повишават доходите на домакинствата, подчертава Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в икономическата си прогноза от междинния доклад, публикуван на 25 септември. Експертите на ОИСР са завишили слабо прогнозата си за ръста на БВП на глобуса за тази година до 3.2% от предишните 3.1%, и са запазили предвидените 3.2% за 2025-а. Те отбелязват, че растежът е силен в Съединените щати, Обединеното кралство, Канада и Испания, а вътрешното потребление стимулира активността в Бразилия, Индия и Индонезия.
След като появяващото се със закъснение въздействие от възходящия лихвен цикъл на централните банки изчезне, лихвените редукции ще насърчат разходите, а индивидуалното търсене ще получи стимул от по-ниската инфлация, посочва организацията в обновената перспектива на последния си икономически обзор. И допълва, че ако понижението на петролните котировки продължи, глобалният инфлационен натиск ще е с 0.5% по-нисък от очаквания за идната година.
Инфлацията слиза надолу в повечето страни от ОИСР, отчасти благодарение на поевтиняването на храните и енергията. В резултат, тя е достигнала или е в близост до целевите параметри на около четири пети от членуващите в организацията икономики. Цените в сектора на услугите обаче се задържат високи и се охлаждат много бавно.
Прогнозите за общия инфлационен индекс на Г-20 са той да падне от 6.1% през 2023-а на 5.4% през 2024-а и 3.3% през 2025-а. Базовата му съставка в 20-е най-развити световни стопанства ще се охлади от 4.2% през 2023-а до 2.7% през 2024-а и 2.1% през 2025-а. Инфлацията в развиващите се пазари се очаква да остане като цяло по-висока отколкото в напредналите стопанства, въпреки че постепенно ще отстъпва.
ОИСР предвижда, че Федералният резерв ще свали базовата си лихва до 3.5% до края на 2025-а от сегашния диапазон 4.75-5 процента. А Европейската централна банка ще ореже депозитната си лихва от сегашните 3.5% на 2.25 процента.
Растежът на Съединените щати се очаква да се забави от 2.6% през тази година до 1.6% през 2025-а, въпреки че лихвените редукции могат да поемат спада, посочва ОИСР. БВП на Китай ще се увеличи с 4.9% през тази година и с 4.5% през идната, защото влиянието на правителствените стимули ще се компенсира от линеещото индивидуално потребление и трусовете в сектора на недвижимите имоти. Еврозоната пък ще успее да повиши почти двойно растежа си – от 0.7% през 2024-а на 1.3% през 2025-а.
Организацията оценява по-оптимистично икономическата перспектива на Великобритания заради по-високия ръст на трудовите възнаграждения и очаква БВП да се увеличи с 1.1% през тази и с 1.2% през идната година срещу майските си прогнози за ръст, съответно с 0.4% и 1 процент.
Експертите констатират, че натискът върху пазара на труда продължава да отслабва. Броят на незаетите работни места пада устойчиво от върховите си равнища по време на пандемията, а недостигът на работна сила вече отслабва в много големи развити стопанства. Безработицата се увеличава от началото на 2024-а в Съединените щати, Канада, Турция, Индия и Южна Африка.