В пълно единодушие – със 178 гласа “За” – депутатите приеха декларацията за Република Северна Македония, предложена от депутатите на “Възраждане” и одобрена по време на заседанието на парламентарната комисия по външна политика.
Декларацията е във връзка със систематичното и методично разрушаване на диалога между РСМ и България заради провокативните и обидни изявления спрямо нашата държава от страна на управляващите политически фактори в югозападната ни съседка.
Ето и пълният текст на декларацията:
Народното събрание на Република България, като зачита принципите на Устава на Организацията на обединените нации и документите на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, както и демократичните принципи, залегнали в актовете на Съвета на Европа;
като изхожда от Договора за Европейския съюз и Договора за функционирането на Европейския съюз и заложените в тях ценности, особено „ценностите на зачитане на човешкото достойнство, на свободата, демокрацията, равенството, правовата държава, както и на зачитането на правата на човека“ и „плурализмът, недискриминацията, толерантностга, справедливостта и солидарността“;
като изхожда от Преговорната рамка на PCM за членство в Европейския съюз с допълнителни протоколи към нея;
като потвърждава фундаменталното значение на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Северна Македония от 2017 г. и значението на двустранните Протоколи от заседанията на Съвместната междуправителствена комисия по чл. 12 от 2019 г. и 2022 г., както и Решението на Четиридесет и седмото Народно събрание на Република България във връзка с разширяването на Европейские съюз и процеса на преговори с Република Северна Македония от 24 юни 2022 г.;
като призовава институциите в Република Северна Македония в духа на европейските ценности и свободи да се въздържат от решения и действия, които сериозно биха навредили на отношенията между двете държави и техните граждани;
като препотвърждава Декларацията от 02.02.2023 г. във връзка с ескалиращите агресивни антибългарски прояви в Република Северна Македония;
ДЕКЛАРИРА:
1. Заявява политическо намерение и стремеж за довършване на изграждането на Паневропейски Коридор VIII от българска страна и призовава правителството на Република Северна Македония да подходи отговорно и добросъвестно към всички поети ангажименти и договорености с цел навременно изграждане на участъците от трасето на Трансевропейски Коридор VIII на нейна територия.
2. Настоява за възстановяване на прекъснатия от страна на PCM позитивен диалог и спиране на антибългарската кампания и провокативни изявления спрямо България в Pепублика Северна Македония.
3. Потвърждава волята на българската държава и институции относно организирането на съвместни чествания на общи исторически събития и личности предвид богатата обща история на двете държави.
Изразява оскърбление относно отричането на общата история на PCM и България от страна на членове на Правителството на Северна Македония, което представлява директно нарушение на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Северна Македония от 2017 година.
4. Призовава EC и EK да обърнат внимание и да порицаят обидните квалификации на македонския вицепремиер и министър на транспорта Александър Николоски, с които той нарича българите „недостойни“, „мизерни“ и „нецивилизовани“, българските политици – „маргинали“ и „корумпирани“.
5. Укорява системното нарушаване на дипломатическата етика и тон от страна на Pепублика Северна Македония.
6. Подчертава, че въпреки приетото френско предложение, съществува опасност преговорният процес по разширяване на EC отново да бъде в застой поради едностранното неизпълнение на поетите ангажименти и срокове от страна на Pепублика Северна Македония.
Преодоляването на забавянето на преговорите за присъединяване към EC зависи изцяло от усилията на Pепублика Северна Македония.
7. Настоява за прецизно преразглеждане на всички аспекти около евентуалното отделяне на Албания от PCM в преговорния процес за членство в Eвропейския съюз. Очевидно е, че едно такова отделяне би ускорило членството на Албания и би допринесло за по-бързата й евроинтеграция. Същевременно, то би осигурило на PCM възможност да избегне ескалиране на политическото напрежение поради нужда от догонване на скоростта на Албания. Счита, че е в интерес на PCM е да й бъде дадено нужното време, за да се намери политическа воля за необходимите конституционни и други промени.
В мотивите си вносителите са посочили, че е очевидно, че по-деликатният подход към провокациите, идващи от страна на PCM, не дава нужния резултат. Ето защо те смятат, че трябва да се акцентира на довършването на изграждането на Паневропейски Коридор VIII, с цел да се възстанови позитивният диалог с PCM и да спрат провокациите от страна на югозападната ни съседка. За целта вносителите от “Възраждане” посочват, че стъпват на общата история на двете държави от идването на Куберовите българи, през Първата и Втората българска държава, Санстефанския мирен договор до днес.