С песни в мрака и дърпане на шалтери депутатите сложиха край на 50-ото Народно събрание

С песни в мрака и дърпане на шалтери депутатите сложиха край на 50-ото Народно събрание

Както започна, така и приключи 50-ото Народно събрание – с конфликти, обиди, с липса на кворум и пълен хаос. Посред нощ, в последния си работен ден, депутатите казаха довиждане на парламента с песни в мрака, дърпане на шалтери и светлинно шоу с фенерчета, достигайки кулминационна точка в неразбирателството помежду си по ключови теми.

Очаквано, това се случи когато народните представители трябваше да гледат точката за актуализирането на Пътната карта за климатична неутралност. Документът е сред ключовите, от които зависят парите по Плана за възстановяване и устойчивост.

“Възраждане” и “Има такъв народ” са против приемането на актуализираната Пътна карта за климатична неутралност и промените в Националния план за възстановяване и устойчивост в Компонент 4 “Нисковъглеродна икономика” и договаряне по глава RЕPowerEU, които трябваше да бъдат гласувани според дневния ред вчера, 26 септември. Против тази актуализация са и от БСП.

Хронология на събитията

Около 21.00 ч. вечерта, когато заседанието трябваше да започне след няколко неуспешни проверки на кворума, депутати от “Възраждане” и ИТН застанаха около трибуната и отказаха да позволят заседанието да продължи.

В отговор Делян Добрев от ГЕРБ-СДС, започна да чете доклада за Пътната карта пред микрофон от мястото си в залата. “Възраждане” и ИТН реагираха с гневни възгласи и работата отново беше прекъсната.

Тошко Йорданов от ИТН застана на трибуната и се обърна към камерите, които в този момент излъчваха на живо. Йорданов заяви, че ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС продължават да работят заедно, въпреки че публично го отричат.

Председателят на Народното събрание Рая Назарян в крайна сметка изключи микрофона му, но Тошко Йорданов извади брандирано устройство на партийната телевизия на ИТН – ТВ 7/8 и продължи комуникацията си със зрителите й.

В един момент на трибуната се появи и Делян Пеевски, който свойски и фамилиарно прегърна Йорданов, докато усмихнат му говореше нещо. Вероятно се опитваше да го убеди, че силовата блокада на парламента трябва да бъде прекратена.

След свикания председателски съвет Росица Кирова, председателстваща заседанието, направи проверка на кворума. При нея се регистрираха деветима народни представители, след което, малко преди 23.00 ч., Кирова обяви, че прекратява заседанието. През цялото време микрофонът на трибуната не работеше.

Краят на заседанието беше посрещнат с аплодисменти от народните представители, които все още бяха блокирали парламентарната трибуна, и от миньорите, които следяха пленарното заседание. Малко след това осветлението в пленарната зала беше изгасено. Вътре останаха депутати, които светеха с фенерчета от телефоните си и пееха националния химн на Република България, видимо доволни от развоя на събитията.

От писмената позиция на бойкотиращите партии стана ясно, че саботажът е именно заради документа за климатична неутралност, който е ключов за преминаване към възобновявема енергия и постепенно спиране на въглищните ТЕЦ-ове.

Депутатите трябваше да разгледат повторно и промените в Закона за адвокатурата, на които президентът Румен Радев наложи вето, но и това не се случи.

Точки на кипене

Днес предприехме всички възможни мерки да спрем два проекта на решение, които смятаме за изключително вредни за комплекса “Марица Изток”, за въглищната енергетика в България и въобще за енергетиката в държавата ни като цяло”. Това заяви след края на прекратеното заседание Искра Михайлова от “Възраждане” в кулоарите на парламента.

С единия проект на решение изпълнителната власт се опитваше да каже, че Народното събрание трябва да отмени три свои решения, взети с консенсус. С миньорите е коментирана само една част от проекта за решения и хората бяха останали с изключително грешно впечатление за какво става въпрос, а във въпросното решение, което трябваше да се приеме, се възвръщаха всички стари условия по Плана за възстановяване и устойчивост“, посочи тя, цитирана от БТА.

Михайлова припомни, че Народното събрание вече е решило, че планът трябва да се предоговори – процентите електроенергия от въглища да бъдат различни и да не се изключват Електроенергиен системен оператор (ЕСО) и “Булгартрансгаз” от списъците – за които от министерството на енергетиката настояват да отпаднат.

Коментар дойде и от страна на Делян Добрев от ГЕРБ-СДС. “Това беше последната възможност да спасим повече от 2 млрд. лв. по Плана за възстановяване. Двата проекта на решения, внесени от ГЕРБ-СДС и депутати от ПГ на ДПС, даваха възможност тези пари да дойдат. За съжаление, с този цирк, който се разигра в пленарната зала, загубихме безвъзвратно много милиарди средства от европейските фондове, защото крайният срок беше 30 септември, а заседание на парламента до 30 септември не може да има, защото от 27 септември започва предизборната кампания”, заяви той.

Добрев посочи, че цяла сутрин са преговаряли с председателите на синдикалните организации и са уточнявали текстовете, в които се предвижда да бъдат дадени 500 млн. лв. за възстановяване и рекултивиране на терените на мините.

Парламентът бе поруган с хулигански прояви – дърпане на кабели, чупене на високоговорители, бутане на депутати”. Това призна съпредседателят на “Продължаваме промяната-Демократична България” Кирил Петков за последното пленарно заседание на 50-ото Народно събрание.

Петков, заедно с Асен Василев и Николай Денков заявиха, че от парламентарната група на “Продължаваме промяната – Демократична България” подкрепят предлаганото проекторешение за промени в Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) с вносители Делян Добрев от ГЕРБ-СДС и Станислав Анастасов от ДПС, защото тези пари са нужни на България и най-вече на българските миньори.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст