Правителството на Ирландия в Дъблин планира да представи разточителен бюджет, за да привлече избиратели, възползвайки се от претъпканата си с кеш хазна – повод за завист от много европейски партньори. Докато някои европейски стопанства се сражават с дефицити, ирландският бюджет е пълен с пари благодарение на данъчните постъпления от мултинационалните компании, към които в близко време ще се добавят нови 13 млрд. евро от “Епъл”.
Премиерът на страната Саймън Харис, който е на този пост от едва шест месеца, ще разчита въпросните обилни средства да му помогнат да надгради силните резултати от последните сондажи на обществените нагласи за партията му “Фина Гейл” и да циментира превъзходството си над опозиционната политическа сила “Шин Фейн”. Парламентарни избори в Ирландия трябва да се проведат до идния март, но в общественото пространство се носи мълва, че Харис ще предпочете възможно най-ранната дата, дори – още през октомври.
Премиерът коментира през уикенда, че ще има значителен по размер “пакет за издръжката на живота”, който да помогне на домакинствата. Бюджетът на коалиционния кабинет вероятно ще включва понижение на данъците върху доходите и по-голяма помощ за купувачите на първо жилище, съобщават ирландски медии.
Бюджетът ще е първият за финансовия министър Джак Чембърс, който се намира в изключително изгодна фискална позиция. Приходите растат, а Европейската комисия прогнозира дългово съотношение от около 43% от БВП за Ирландия за тази година – под 50% от средната стойност на коефициента за еврозоната.
По оценка на Лорета О’Съливан – главен икономист на EY Irland – “публичните финанси на ред държави като Съединените щати и Великобритания са доста напрегнати”, докато в Ирландия “хазната е претъпкана с пари, така че бюджетът има възможност да предостави допълнителна подкрепа на домакинствата и на бизнеса и за подобряване на публичните услуги”.
Дъблин трябва да получи плащане от “Епъл” след като върховният съд на Европейския съюз излезе с решение, че предишните данъчни отстъпки, които е получил американския мултинационален гигант в Ирландия (грубо 13 млрд. евро), са в нарушение на законите за държавна помощ и трябва да бъдат възстановени. По ирония на съдбата, ирландският кабинет протестира срещу това съдебно постановление.
Харис планира да използва по-голямата част от парите за жилища – основният приоритет на гласоподавателите, както и за усъвършенстване на водната и енергийната инфраструктура.
Въпреки уютната финансова обстановка, Дъблин все пак ще трябва да харчи разумно, защото прекалените стимули могат да прегреят местното стопанство и да тласнат нагоре инфлацията. Бюджетният надзорник – Ирландският фискален консултативен съвет – вече предупреди срещу добавянето на “ненужен натиск” върху икономиката.
Друг повод за тревога е данъчната нестабилност, произтичаща от факта, че едва десет мултинационални корпорации са внесли половината от общия размер на приходите от корпоративния данък през 2023-а. Което прави публичните финанси уязвими на специфични за отделни сектори шокове, според Ирландската централна банка.
Засега Харис все още се наслаждава на медения си период, внесъл свежа енергия в партията му. Той зае твърда позиция по отношение на имигрантите и обеща да увеличи жилищните строежи – двата основни източника на притеснения на електората.
Проучване на обществените нагласи през септември показа, че одобрението за премиера е скочило до 55% – 17% ръст от май насам, като партията му “Фина Гаел” също увеличава популярността си. Докато основната опозиционна политическа сила “Шин Фейн” губи почва след като е водила в анкетите на социологическите агенции през 2023 година.
Но докато Харис и икономиката се носят във въздуха, Фискалният съвет подчертава, че ако корпоративният данък отпадне от уравнението, бюджетът ще излезе на дефицит. И че докато той трябва да удовлетвори някои неотложни проблеми с издръжката на живота с преводи на парични суми по сметките на избирателите, ще бъдат наложителни и огромни нови инвестиции, които да се справят в дългосрочен план с изискванията на инфраструктурата на Ирландия, най-вече с жилищния проблем.