Любомир Каримански влезе в управлението на БНБ от квотата на президента

Любомир Каримански влезе в управлението на БНБ от квотата на президента

Бившият депутат от “Има такъв народ” и кандидат за управител на Българската народна банка (БНБ) през 2022 г. Любомир Каримански е назначен в управителния съвет на централната банка от квотата на президента.

Това се разбира от указ на Румен Радев, публикуван в “Държавен вестник”. От 2 декември той заменя в управителния съвет друг член от квотата на президента – Людмила Елкова, чийто мандат изтича тази година.

През пролетта на 2022 г. управляващата коалиция, съставена от “Продължаваме промяната”, “Има такъв народ”, БСП и “Демократична България”, не успя да се обедини около една кандидатура за управител на БНБ. Номинирани бяха двама души – Андрей Гюров от “Продължаваме промяната” и Любомир Каримански от “Има такъв народ”.

За Каримански тогава гласуваха от ИТН и ДПС. От “Продължаваме промяната” не одобриха кандидатурата му. Това бе и една от причините за раздора между коалиционните партньори и свалянето на правителството на Кирил Петков.

Тогава се заговори, че лидерите на ПП Кирил Петков и Асен Василев не подкрепят Каримански за поста заради лоша репутация.

В интервюто от април 2022 г. Асен Василев казва, че Гюров има безупречна репутация и на въпрос дали това означава, че Каримански няма такава, той отговаря: “Мисля, че това, което се видя през последната седмица, а и което той сам каза – той е сложил подписа си под документ, с който 1 милион, мисля, че лева, на вложител на банката, на която той е бил изпълнителен директор, са били откраднати”.

Съмненията са около кариерата на Каримански по времето, в което е бил изпълнителен директор на “Инвестбанк”. Тогава банката е изплатила близо 1,2 млн. лв. на социално слаб гражданин, който се регистрирал като управител на фирмата “ДИГ-94”, която по това време водела дело срещу “Инвестбанк” за липсващи пари. След като фирмата спечелила делото на втора инстанция, фиктивният управител на фирмата бил вписан и банката възстановила сумата на него. Измамата била разкрита, след което фирмата успяла да си възстанови дължимото.

Точно заради тези свои думи, бившият финансов министър Асен Василев бе осъден на първа инстанция в началото на тази година, да плати 5000 лв. на Каримански за клевета.

Без да отрича наличието на въпросния случай, тезата на Любомир Каримански е, че не е осъждан нито за кражба, нито за друго престъпление. Освен това нямало претенции срещу него за откраднати суми с негов подпис, а и не бил казвал, че се е подписал под документи за изплащане на парите на фиктивния управител. Същевременно изказването на Василев уронило авторитета му в обществото, засегнало достойнството и доброто му име, а в добавка му докарало здравословни проблеми и емоционално напрежение.

Асен Василев пък заявява, че самата банка е потвърдила двукратно плащане по случая – веднъж по споразумението с фиктивния управител и втори път – чрез усвояване на гаранцията, внесена по сметка на съда за спиране на изпълнението на въззивното решение, обжалвано от нея пред Върховния касационен съд. Финансовият министър твърди, че няма как Каримански да се е засегнал точно от неговото изказване, защото далеч по-рано са били публикувани журналистически материали по случая с внушения, че става дума за измама.

Малко след разпускането на тогавашното 47-о Народно събрание, Каримански стана съветник на служебния финансов министър Росица Велкова.

Той участва и в парламентарните избори през април 2023 г. Тогава беше водач на една от столичните листи на коалицията “Заедно”, която се оглавяваше от Ива Митева – бивш депутат от ИТН.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

С какви пари на месец, според вас, едно четиричленно семейство може да покрие всички свои нужди?

Подкаст