Крайнодясната партия, която спечели парламентарните избори в Австрия, съобщи за атаки срещу свои привърженици, като обвини за атаките активисти на Антифа и леви екстремисти. След обявяването на резултатите от гласуването те проведоха митинг в центъра на Виена с призив противниците им да не бъдат допускани в правителствената коалиция. Лидерите на победилата Австрийска партия на свободата призоваха другите политически сили да осъдят атаките.
Изборите за долната камара на австрийския парламент приключиха на 29 септември. Нито една от участващите структури не получи абсолютно мнозинство. Десните имат малко над 29% от гласовете. Според анализаторите, резултатите от волеизявлението на австрийските избиратели са станали
сигнал за събуждане за цяла Западна Европа.
Победата на крайнодясната партия на парламентарните избори в Австрия стана сигнал за събуждане не само за тази страна, но и за целия Европейски съюз. То показа колко сериозен, наистина екзистенциален проблем се превръща неконтролираната миграция и неспособността, а понякога и нежеланието на класическите, системни политически сили да се справят с нейните последици, преди всичко престъпността.
Далеч не е изолиран епизод,
успехът на Партията на свободата отразява общоевропейска тенденция.
В Италия крайнодесни сили дойдоха на власт за първи път след Втората световна война, а премиерът Джорджия Мелони по време на предизборната кампания се фокусира специално върху борбата с нелегалната миграция. Във Франция Националният сбор на Марин Льо Пен спечели изборите за Европейски парламент, което принуди президента Макрон да разпусне долната камара на парламента и да смени правителството. Резултатът беше политическа криза, която все още продължава, безпрецедентна в историята на Петата република. В Германия крайнодясната партия
“Алтернатива за Германия” спечели за първи път местни избори в една от федералните провинции –
Тюрингия, а в другите две – Саксония и Бранденбург – зае второ място с рекордно високи резултати.
За да се разбере защо това се случва, просто погледнете новините от последните седмици. В същата Германия, в град Есен, роден в Сирия емигрант се опита да организира истинско клане. Той подпали две жилищни кооперации, вряза се с колата си в два магазина, а след това изскочи с мачете и нападна клиенти и продавачи. В резултат на това бяха ранени над 30 души, включително осем деца. А преди това в друг германски град Солинген друг сириец нападна събрали се на празник и уби трима души.
Франция все още е в шок след смъртта на 19-годишна студентка на име Филипин в университета Париж-Дофин. Тя беше изнасилена и убита в Булонския лес от мъж от Мароко. Освен това преди няколко години този мъж вече беше осъден за изнасилване, но скоро беше освободен, въпреки факта, че полицията го описа кратко като „сексуален хищник“. Може би най-шокиращото беше, че някои политически сили във Франция бяха възмутени не от убийството на Филипин, а от факта, че на тази трагедия и на ролята на мигранта в нея уж се придава твърде голямо значение. Стигна се дотам, че на митинг в памет на момичето, проведен в един от градовете, активисти на лявата партия „Непокорена Франция“ нарушиха минутата мълчание, като започнаха да вдигат шум и да пеят „Ние сме анти-фашисти.”
С други думи, в очите на някои европейски политици и значителна част от медиите е недопустимо самото поставяне на въпроса, че нарастването на броя на мигрантите предизвиква скок на престъпността.