Френската енергийна компания TotalEnergies проучва възможността да навлезе на пазара на метали и по-конкретно в търговията с мед. Това съобщава Financial Times като се позовава на източници от компанията. Според вестника, Рахим Азуни, старши вицепрезидент на TotalEnergies, е казал на служителите, че компанията обмисля подобна възможност по време на закрита конференция в Лондон.
Освен добив на нефт и природен газ, френската компания се занимава и с търговия на петролни продукти, газ, електричество и нови видове горива. Въпреки това досега TotalEnergies не е търгувала с метали. Според източници на Financial Times, компанията е готова да навлезе на нов за нея пазар в контекста на предстоящия преход на световната икономика от изкопаеми енергийни източници към възобновяеми.
TotalEnergies сега обмисля възможността да навлезе в търговията с мед.
Изборът в полза на този метал се дължи на нарастващото търсене. Медта се използва в електрически кабели, сгради и електрически превозни средства. И докато глобалното търсене на мед се очаква да нарасне рязко през следващото десетилетие, пазарът на петрол остава относително слаб тази година поради по-ниското търсене на изкопаеми горива в Китай, дори въпреки войната в Близкия изток.
Много търговци на петрол се насочват към търговията с метали в настоящата среда, включително Vitol, който напусна този сегмент през 2014 г., но наскоро възобнови операциите си с алуминий. Швейцарската Mercuria също се разраства в областта на металите, създавайки подразделение за търговия с метали от 60 души.
От TotalEnergies са отказали да коментират новината на Financial Times.

Медта (от латински: cuprum) е мек и ковък метал с изключително добра топло- и електропроводимост.
Един от най-широко използваните метали, медта намира широко приложение като проводник на топлина и електричество, като строителен материал и като съставна част на различни сплави.
Например, бронзът е медно-калаена сплав, а месингът е сплав от мед и цинк. Монелът (създаден от Робърт Кругс Стенли през 1901) е медно-никелова сплав, наричан още купроникел. Използва се за направата на буталата на цилиндрите в двигателите с мътрешно горене.
В България има медни находища в Етрополе, Пангюрско, Бургаско и Врачанско. Медните руди са с голямо значение за развитието на българската цветна металургия. Те имат ниско метално съдържание (около 0.5% до 2%). Основните им находища се намират в Стара планина – „Елаците“ до Етрополе, „Челопеч“ до село Челопеч, мина „Плакалница“ (Врачанско) и в Чипровци; в Средногорието – „Медет“, „Асарел“, мина „Радка“, находище „Цар Асен“.
Заводът в Пирдоп днес с името „Арубис България“, е дъщерна фирма на едноименната германска компания.