Европейският съд по правата на човека е отхвърлил като недопустими две жалби срещу България – на бизнесмените Иво Прокопиев и Ценко Чоков, хвалят се от Министерството на правосъдието. Успехът е окачествен като „пробив по българските дела пред ЕСПЧ основно поради доброто развитие на практиката на националните съдилища и ефективността на различните средства за защита по гражданскоправен ред, така че вредите от нарушения на основни права да бъдат обезщетявани на национално ниво“.
Делото „Прокопиев и др. срещу България“ е по две жалби от 2018 г. и 2020 г., в които се твърди нарушаване правото на собственост във връзка с наложени обезпечителни мерки по реда на бившия Закон за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество от 2012 г. Имуществените ограничения са наложени от Бургаския окръжен съд и от Софийския градски съд по искания на Комисията, която се активира след като прокуратурата образува две наказателни производства срещу Иво Прокопиев.
По първото той беше подсъдим редом с бившите министри Трайчо Трайков и Симеон Дянков заради продажбата на държавните дялове в EVN. Както всички подобни знакови наказателни дела, и това завърши с провал на държавата в полза на подсъдимите. Специално Прокопиев беше обвинен заради свое изказване по време заседание на Съвета за тристранно сътрудничество като представител на работодателите. След оправдателна присъда, потвърдена на втора инстанция, прокуратурата дори не внесе протест пред касационния съд.
Другото обвинение срещу Прокопиев беше заради прословутата продажба на приватизираното преди това по схемата „РМД“ предприятие „Каолин“. Там пък държавното обвинение само прекрати производство, но се оказа че защитата не е доволна от мотива за недоказаност на престъплението, и съдът го поправи на липса на престъпление. И в двата случая обезпечителните мерки по делата бяха вдигнати, след което Прокопиев предяви искове за обезщетение по реда на Закона за отговорността на държавата и общините за вреди срещу прокуратурата. По едното от гражданските дела му бяха присъдени над 40 хил. лв., а по другото – над 90 хил. лв., като второто е все още висящо.
От правосъдното министерство сочат обаче успех, понеже ЕСПЧ заличава жалбата в тази част, защото въпросът вече е решен на национално ниво. Съдът не се произнася по Закона от 2012 г., тъй като вече го е направил в делото „Йорданов и др.“, като констатира че „в България Конвенцията е част от националното право и че националните съдилища са проявили тенденция да се ангажират по-пълноценно с аргументи, основани на Конвенцията.“ От министерството посочват, че съдът в Страсбург е отхвърлил и оплакванията за нарушение на презумпцията за невиновност и правото на личен живот „поради неизчерпване на съществуващите и очевидно ефективни вътрешноправни средства за защита“.
Жалбата на осъдения през 2022 г. на 5 години затвор за отвличане, телесна повреда и палежи бивш кмет на с. Галиче Ценко Чоков пък е за нарушаване на презумпцията за невиновност с изказвания на шефката на закритата понастоящем апелативна специализирана прокуратура Даниела Попова и на главния секретар на МВР Георги Костов на пресконференция през 2016 г. Тогава двамата изнасят подробности за разследването срещу Чоков, което не се харесва на фамозния селски кмет.
В решението си ЕСПЧ припомня, че презумпцията за невиновност е сред елементите на справедливия наказателен процес, но следва да се прави разлика между решения или изявления, които отразяват чувството, че съответното лице е виновно, и тези, които са ограничени до описание на „състояние на подозрение“ и чиято цел е да информират обществеността. По оношение на Попова съдът в Страсбург смята, че с огласяването на детайли от разследването не е нарушено презумпцията за невиновност. За казаното от Костов пък не били изчерпани вътрешноправните средства за защита, понеже Чоков можел първо да предяви иск за непозволено увреждане.