Плащаме още 180 000 лв. за лошо правосъдие

лошо правосъдие, Росен Босев

Общо 183 911 лева ще бъдат изплатени на трима жалбоподатели, потърпевши от лошо правосъдие, реши днес (9 октомври) служебният кабинет. Става въпрос за три казуса, по които България е осъдена в Европейския съд по правата на човека в Страсбург. Решенията са постановени в периода 2 април 2024 г. – 4 юни 2024 година.

При първия случай става въпрос за жалбата „Костадинов срещу България“. Жалбоподателят се оплаква за реакцията на властите във връзка с кражба на фирмата му. С решение от 8 ноември 2022 г. Съдът установява нарушение на член 1 (защита на собствеността) от Протокол № 1 към Конвенцията поради това, че държавата не е изпълнила позитивното си задължение да гарантира, че „притежанията“ на жалбоподателя са били ефективно защитени. Така сега жалбоподателят ще получи 80 000 евро за имуществени вреди, 4000 евро за неимуществени вреди, както и 600 евро за разходи и разноски.

Вторият случай – „Тончев срещу България“ е свързан с оплакване от страна на жалбоподателя, че е разкрита информация за наложено му административно наказание. Според Съда той е засегнат и от продължаващото съхраняване на тази информация.

Съдът приема, че законодателството в областта на съхраняването на данните относно освобождаването от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по чл. 78а не е достатъчно предвидимо, и намира нарушение на чл. 8 от Конвенцията. Съдът отхвърля искането на Тончев за имуществени и неимуществени вреди и му присъжда единствено сумата от 2900 евро за разходи и разноски.

Третият казус е делото „Босев срещу България“ и се отнася до журналиста Росен Босев. Той подаде жалба срещу България заради осъдителната присъда за клевета през 2019 година. Тогава той бе осъден в качеството си на съдебен репортер на “Капитал” заради публикации, в които се усъмни в безпристрастността на съдия, произнесъл се по наказателни обвинения, повдигнати срещу него.

В случая с Росен Босев Европейският съд по правата на човека постанови единодушно, че има две нарушения на Конвенцията, а именно: нарушение на член 6 § 1 (право на справедлив процес) и нарушение на член 10 (свобода на изразяване). Съдът присъди справедливо обезщетение от 511.29 евро за имуществени вреди, 3 000 евро за неимуществени вреди и сумата от 3 013.55 евро за разходи и разноски.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Положителен знак ли е категоричната позиция на ГЕРБ-СДС, че Борисов трябва да бъде премиер на бъдещия коалиционен кабинет?

Подкаст