Още един от бившите приватизационни фондове прави промени в своята дейност. Предвижда се свиване на броя на мениджърите, като се премине от двустепенна към едностепенна система на управление на компанията. Това предложение ще обсъди извънредното общо събрание на акционерите на “Армейски холдинг” АД. То ще е проведе на 19 ноември в София.
Акционерите ще гласуват за разпускане на Надзорния и Управителния съвет на дружеството и освобождаване на членовете им. Справката в Търговския регистър показва, че в момента в надзора са Атанас Стефанов Атанасов и “Актив Секюрити груп”. Оперативното управление е в ръцете на Георги Христов Цолов, Ирен Ангелова Кирилова и Никола Петров Тодоров.
Общото събрание ще направи и
избор на членове на съвет на директорите на дружеството,
като ще определи възнаграждението и мандата им.
В дневния ред е и точката за промяна в седалището и адреса на управление на дружеството. Ако се одобри предложението на мениджърите, то ще бъде в Плевен-5800, ул. “Българска авиация” № 17, административна сграда на “Кайлъка ресурс” АД, офис 203.
Общото събрание ще приеме и нов устав на дружеството.
При липса на кворум заседанието на акционерите ще се проведе на 6 декември на същото място и при същия дневен ред.
Акциите на “Армейски холдинг” се търгуват на “Българска фондова борса” като през последната една година сделки се сключват на цена от 0.30 лева за един брой при 1 лев номинал.
Фирмата “Армейски холдинг” АД е основана на 29 април 2008 година. Тя е наследник на Приватизационен фонд “Армейски” АДД, учреден на 23 септември 1996 година. Акционерният капитал на холдинга е в размер на 515 838 лева.
За миналата година “Армейски холдинг” няма никакви приходи, а разходите му са за 25 хил. лева –
за външни услуги, възнаграждения и осигуровки. така дружеството завършва годината със загуба от 25 хил. лева. Същото е положението и за 2022 година, но тогава разходите му са 15 хил. лева и загуба от 15 хил. лева.
Финансовият отчет показва, че холдигът има четири дъщерни дружества – ДАП “Елхово”, “Брезентови изделия” АД – с. Цар Самуил, “Карнота” АД – Карнобат и “Булгарцвет – ЕП” АД – Елин Пелин. Отчетени са и инвестиции в четири асоциирани фирми.
Основен риск за “Армейски холдинг” е секторния, който е свързан с конкуренцията в отраслите, в които дружествата от групата оперират: транспорт, селско стопанство, услуги, машиностроене, текстилна и т.н. Конкуренцията в тях е много голяма и се засилва непрекъснато. На пазара има значителен брой участници, висока степен на информационна обезпеченост и ниска степен на стандартизираност. Във връзка с това, дъщерните фирми трудно могат да определят цени за своите продукти, съществено различаващи се от тези на конкурентите.
“Армейски холдинг” АД не разполага с достатъчен свободен паричен ресурс, който да може да инвестира в дружествата си или за инвестиции извън икономическата група.
През 2000 г. и 2001 г. дружеството е разпределило дивидент
след отчетените положителните резултати от дейността си. За 2000 г. на акция са платени по 0.08 лв., а за следващата – сумата е по 0.06 лв. за един брой. През по-голямата част от времето дружеството е било на загуба, което означава, че е изплащан дивидент.