Специално създадена за унищожение методология: Как са стъкмени „одиторските“ доклади за КТБ

БНБ

Внезапно задвижилото се след близо 2 г. престой на трупчета във Върховния административен съд (ВАС) повторно разглеждане на делото за отнетия от БНБ през 2014 г. лиценз на КТБ поставя много въпроси и създава много очаквания.

На първо място е очакването за справедлив процес, след като Европейският съд по правата на човека се произнесе със свое решение от август 2022 г., че КТБ и акционерите на банката имат право да се защитят в съда срещу административния акт на БНБ – отнемане на лиценз.

На второ място е очакването да бъдат разгледани в съда и защитени от БНБ всички действия по ликвидирането на КТБ като банка. И така стигаме до разковничето, от което БНБ толкова бяга – документите, на базата на които БНБ отне лиценза на КТБ.

Сухите факти

Фактическото ликвидиране на КТБ е вследствие на отнемането на лиценза ѝ на действаща търговска банка от Управителния съвет на Българската народна банка (БНБ). Този акт на УС на БНБ от ноември 2014 г. е и обект на спора в съдебната зала на ВАС.

Но добре известен факт е, че за да избяга от собствената си надзорна отговорност, преди 10 г. УС на БНБ реши да създаде инструмента „преглед на активите“ на КТБ. Резултатът от този инструмент редовно е наричан „одиторски доклади“ на три компании – „Ърнст енд Янг одит“, „Делойт България“  и „АФА“.

„В периода 05.08. – 20.10.2014 г. посочените одиторски фирми са извършили анализ и оценка на основни балансови позиции и издадени банкови гаранции от банката. Извършеният анализ и оценка се основава на принципите за признаване и оценяване съгласно приложимите международни стандарти за финансова отчетност (МСФО)… Заключението на одиторските фирми е за необходимост от обезценки на активи на банката в общ размер на 4222 млн. лева“, пише в съобщение на БНБ от 21 октомври 2014 година.

Защо обаче

„фактите“ на БНБ са лъжовни?

Последният счетоводен отчет на КТБ като действаща банка е към 30 юни 2014 г. и това е период, през който банката вече е под специалния надзор на БНБ и има назначени квестори. Отчетът показва, че КТБ разполага с активи за 6.9 млрд. лева. По това време “Банков надзор” в БНБ вече е под управлението на Нели Кордовска – ключова фигура в ликвидирането на КТБ и по ирония на съдбата – един от последните клиенти, посетил каса в паричен салон на банката, за да изтегли спестяванията си.

Работата на квесторите и счетоводният отчет на КТБ за полугодието обаче не носят основание за отнемане на лиценза на банката и ликвидацията ѝ. А това към онзи момент през 2014 г. е основна цел на водената от Делян Пеевски група за разграбване на активите на КТБ. За да отнеме лиценза на КТБ, БНБ трябва да има формална причина. И тази формална причина я дават оценителските доклади.

Ето защо са важни докладите

Важни са заради ролята им на механизъм бушон. Още през 2014 г. ръководството на БНБ, главно в лицето на тогавашния управител Иван Искров, започна да пробутва тезата – „така показаха докладите на одиторите“. Но „докладите на одиторите“ не почиват на никакво нормативно основание. Не случайно те са консултантнски. През годините те са въздигани от медийните машини на Делян Пеевски и Иво Прокпиев като най-висше доказателство, че КТБ е „пирамида“.

„Така казаха одиторите, не ние“, се превърна в удобна опаковка за пробутване на всякакви нелепици.

Какво съдържат тези доклади

Това е най-строго пазената тайна на БНБ. Повече светлина за съдържанието им вдигна писмото с допълнителни свидетелства на председателя на Надзорния съвет и мажоритарен акционер в КТБ Цветан Василев до Временната комисия за проверка на факти и обстоятелства относно наличието на нерегламентирано влияние в правосъдната система и обвързаности на представители на съдебната власт, несъвместими със стандартите за независимост и професионална етика, дейността на групата около Мартин Божанов-Нотариуса и дейността на групата около бившия следовател Петьо Петров-Еврото.

Създадената за целите на унищожението на КТБ методология е специално конструирана за случая. Тя е произволна компилация от два метода, които са категорично неподходящи за случая – AQR и IFRS 9.

От предоставените от Цветан Василев материали до Народното събрание се разбира, че към онзи момент AQR е прилагана единствено за аналитични цели в края на 2013 г. за някои банки в Еврозоната, след което е отхвърлена. IFRS 9 пък е приета през юли 2014 г. и влиза в сила през 2018 година.

„Непонятно е защо нов стандарт ще се прилага ретроактивно и в произволна комбинация с аналитичен стандарт, и то върху банка в ликвидна криза и под особен надзор. При всички положения, произволната компилация между два неподходящи метода говори за умишлени действия, целящи предварително зададен резултат – действия в разрез и с професионалните етични стандарти, и със закона“, пише в писмото на Василев.

Сигурно е лесно човек да махне с ръка – „Е той какво да каже Василев“. Но в случая важното е какво казва и БНБ и какво е внушението, което години създава в обществото.

А фактите са следните. БНБ тенденциозно и съвсем умишлено заблуждава едни, че в КТБ се прави одит, а други – че в КТБ се прави оценка на активи. Всичко това с  ясното съзнание, че в КТБ се извършва съвсем друго нещо. А двете твърдения се изключват взаимно, тъй като одит и оценка на активи се правят по различна методология.

Да видим резултатите от всичко това

КТБ няма одитиран годишен отчет за 2014 година. Така е и до днес. Този факт БНБ някак ще трябва да го обясни в съдебна зала, когато делото за отнетия лиценз напредне. И ако съдиите от ВАС, разбира се, искат да гледат истинско дело, а не предрешено.

В КТБ не са извършвани нито одит, нито оценка на активи. Извършвани са някакви сметки по умишлена обезценка, по манипулираната методология, с предварително зададен резултат.

А това, че в координация с квесторите на банката – подуправителите в БНБ Димитър Костов и Нели Кордовска, фирмите „Делойт“, „Ърнст енд Янг“ и „Афа“ разработват описаната вече компилация, просто потвърждава наличието на заговор за ликвидацията на банката. Показва и до какви крайности са били готови да стигнат нейните ликвидатори.

В „КТБФактите“ оценяваме темата за ролята на консултантстките фирми и техният продукт, на база на който БНБ отне лиценза на КТБ, като много важна за успешното разбирането на всичко случило се около убийството на банката. Очаквайте следващите части с факти и анализи по темата!

___________________

* Текстът е публикуван в сайта www.ktbfaktite.com. Без редакторска намеса…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Положителен знак ли е категоричната позиция на ГЕРБ-СДС, че Борисов трябва да бъде премиер на бъдещия коалиционен кабинет?

Подкаст