През 2023 г. брутният вътрешен продукт (БВП) на България възлиза на 185.23 млрд. лева. Така реалният растеж на БВП се увеличава до 1.9 на сто спрямо 2022 година. Това е с 0.1 процентни пункта повече в сравнение с ръста от 1.8 процента според предварителните данни, които бяха публикувани на 8 март тази година. Тогава БВП е бил получен като сума от тримесечните данни и е бил в номинална стойност от 183.74 млрд. лв. съгласно предварителните данни. Това съобщиха председателят на НСИ доц. д-р Атанас Атанасов и заместник-председателят д-р Свилен Колев.
На събитието бяха представени актуализирани данни за 2023 година, както и ревизирани данни за периода 2014-2022 г. за БВП и данни за брутния национален доход. Те са изготвени в резултат на провеждащата се през тази година координирана хармонизирана бенчмарк ревизия за държавите-членки на ЕС, страните от Европейската асоциация за свободна търговия, както и страните, участващи в преговорните процеси по разширяването на Евросъюза.
Заетите в икономиката през 2023 г. са били 3 481 400 души,
а общият брой отработени часове е 5.78 милиарда. Структурата на заетостта по икономически сектори показва увеличение на относителния дял на сектора на услугите и намаление на относителния дял в аграрния и в индустриалния сектор. На един зает се падат 53 206 лева от актуализирания обем на БВП, като всеки работещ е създавал средно 32.1 лева БВП за един отработен час.
Брутната добавена стойност през миналата година в номинално изражение е 162.41 млрд. лв. или реалният ръст е 1.3 процента спрямо 2022 година, като най-голям дял има секторът на услугите – 71.3 на сто.
От НСИ отбелязаха, че
вследствие на извършената ревизия, ръстът на БВП през предходните години се променил минимално
в сравнение с предишните публикувани данни.
Председателят на НСИ обърна внимание, че представените данни са резултат от бенчмарк ревизия, провеждана веднъж на пет години и извършена в съответствие с Хармонизираната европейска политика за ревизии, разработена от Европейската статистическа система и Европейската система на централните банки. „В бенчмарк ревизията участват както националните статистически институти, така и централните банки на страните и други органи на статистиката. Следваща такава ревизия ще има през 2029 година“, отбеляза доц. д-р Атанас Атанасов.