Макар и с малки като инвестиции проекти, българските фирми не спират да се развиват. Например, от началото на октомври няколко чуждестранни и български фирми получиха сертификати за нови бизнес проекти. Добре е, че те са в различни сектори и в различни райони на страната.
„Смарт Солар Технолоджис“ АД получи сертификат за приоритетен инвестиционен проект
„Завод за производство на соларни панели и клетки“.
Компанията ще вложи 240 млн. лв. и сe предвиждат да открие 812 нови работни места. Новият завод за производство на соларни панели и клетки ще се изгради в село Еленино, община Стара Загора на територията на „Индустриална зона-Загоре“. „Тя заедно с още 10 индустриални парка в страната се финансира безвъзмездно с 14 млн. лв. по процедурата на Министерството на иновациите и растежа по Плана за възстановяване и устойчивост“, отбеляза министърът на иновациите и растежа Карадимов.
В завода край Стара Загора ще се разкрият две отделни производства на база високи технологии. В рамките на инвестиционния проект е предвидено изграждане на производствена база и административни сгради. Планирано е всички сгради да бъдат енергоефективни и екологично съобразени, както и с нулев газов отпечатък при производството. Продукцията се планира да се реализира на европейски пазари, основно в Германия, Нидерландия и Италия. Първият проект за фотоволтаична централа на компанията в България е реализиран през 2010 г. с подкрепата на Българската банка за развитие.
Тази инвестиция е добър пример за турските компании и ние ще продължим да насърчаваме турския бизнес да инвестира в България“, заяви посланикът на Турция Мехмед Уянък.
„Смарт Солар Технолоджис“ АД е дружество с мажоритарно участие на „Смарт Гюнеш Енерджиси Технолоджилери Гелиштирме Юретим Санай Ве Тикарет Аноним Ширкети“, Турция. Главният акционер е фирма с дългогодишен опит в областта на производството на соларни панели и клетки, както и в изграждането на соларни паркове в Турция и над 27 европейски държави. Компанията е един от най-големите доставчици на соларни панели в Европа.
Сертификат клас “А” за инвестиционния проект
„Закупуване и монтиране на линия за сглобяване на ролкови лагери за автомобилна и машиностроителна индустрия
в съществуващото предприятие в гр. Сопот, както и закупуване на допълнително оборудване за производство на лагерни гривни за ролкови лагери в с. Кърнаре” бе връчен на „СКФ Берингс България“ ЕАД. За осъществяването на проекта се предвижда закупуване и монтиране на линия за сглобяване на ролкови лагери за автомобилната и машиностроителна индустрия в съществуващото предприятие в Сопот, както и закупуване на допълнително оборудване за производството на лагерни гривни за ролковите лагери в с. Кърнаре.
Крайната цел на дружеството е да се утвърди като производител и доставчик на максимално разширен набор от видове лагери и да се превърне в партньор за разработки и нови технологии на водещи компании в машиностроенето и автомобилната индустрия, а предвиденият размер на инвестицията, като обща стойност на материални и нематериални активи, възлиза на 14 355 000 лв.
“СКФ Берингс България” ЕАД” е създадена през 2002 г. и е част от SKF групата, чийто централен офис е в Гьотеборг, Швеция. Групата е на пазара повече от 100 години. Българската фирма произвежда сачмени лагери и компоненти за лагери като доставя продукция за пазарите в Европа, Америка и Африка, както и за основните автомобилни производители в световен мащаб. Производството е разпределено в три завода.
Сертификатът беше връчен от Мила Ненова, изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции на Надежда Томова-Александрова финансов директор и част от управителния съвет на „СКФ Берингс България“.
Сертификат клас “Б” за своя инвестиционен проект
„Изграждане на производствено-складова база“
в София, община Кремиковци получи „Техно Кънстракшън“ ЕООД. Дружеството реализира дейност в производството на стоманени съоръжения – контейнери за събиране, съхранение и транспортиране на рецеклируеми материали за бита и индустрията, както и различни видове преместваеми, статични и изсипващи контейнери.
Този инвестиционен проект предвижда разширяване на производствената дейност на „Техно Кънстракшън“ чрез изграждане на нова производствено-складова база. Целта на проекта е да се повиши обема на производство, качеството на продуктите и да се въведат нови иновативни продукти. Сертификатът получи Владимир Павлов, управител на фирмата.
В началото на октомври Министерският съвет одобри финансирането на публична общинска инфраструктура по реда на Закона за насърчаване на инвестициите. От бюджета на Министерството на иновациите и растежа на Община Марица ще се предоставят средства в размер до 3 918 882 лв. с ДДС за изграждане на елементи на общинска пътна инфраструктура в Община Марица.
Инфраструктурата се изгражда във връзка с изпълнението на сертифицирания инвестиционен проект
„Производство на автомобилни части от Зиес Юръп“
в община Марица, област Пловдив на „Зиес Юръп“ ЕООД. Инвестицията по проекта е в размер на над 18 млн. лв. и се предвижда разкриването на 101 нови работни места.
С изграждането на нова и продължаването на съществуващата техническа инфраструктура ще се подобри икономическото и социално развитие на района. Така ще се постигне продължаване и свързаност на транспортната и канализационна мрежа, което ще облекчи настоящите ползватели на инфраструктурата и ще се окаже благоприятно влияние за привличане на нови инвестиции в района. Основание за изработването на довеждащата техническа инфраструктура е също така намерението на Община Марица за перспективно развитие на района и привличане на нови инвестиции.