Китай обяви нови правила за местния пазар на разрешителни за въглеродни емисии

Китай обяви нови правила за местния пазар на разрешителни за въглеродни емисии

Китай обяви нови правила за своя пазар на въглеродни емисии, чиято цел е да се увеличат безвъзмездните разрешителни за електроцентралите, които биха могли да охладят възходящия тренд на цените им до рекордно високи равнища. Ще бъдат създадени допълнителни емисионни разрешителни за около 8 млн. тона въглероден двуокис, става ясно от анализ на дългоочаквания план за търговия на атмосферния замърсител, публикуван на 21 октомври от китайското Министерство на екологията и околната среда. Количеството е по-голямо от първоначалния проект на правителството.

Допълнителните разрешителни могат да забавят стремителното поскъпване на китайските въглеродни кредити до рекордните 104.14 юана (14.64 щ. долара) за тон на 21 октомври. Двигател на подема е наближаващият краен срок за замърсителите да влязат в нормите на отделяните вредни газове до края на годината, увеличаващ вероятността от недостиг на предлагане.

Въпреки ценовия възход, цените на въглеродния двуокис в най-големия замърсител на планетата са малка част от европейските и новият план за допълнителните разрешителни няма да помогне за свиване на разликата.

Китайският пазар на въглеродни кредити е създаден през 2021-а, за да насърчи секторите, които замърсяват най-силно околната среда, да редуцират емисиите. Търговията обаче е слаба и с ограничен обсег. В момента схемата обхваща около 2200 енергийни дружества и ще бъде разширена да покрива секторите на стоманодобива и производството на цимент и на алуминий през идната година.

Снизходителният начин на разпределение на емисионните разрешителни е изкарал пазара на излишък от над 300 млн. тона до този момент.

Цената на пазара за въглеродни разрешителни на Европейския съюз е малко над 62 евро за тон – с 24.85% по-ниска от стойностите в началото на 2024-а. Европейските контракти са достигнали върховите в исторически план 105.73 евро за тон през февруари 2023 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст