Централната избирателна комисия даде абсурдни и неизпълними указания към Районната и Общинската избирателни комисии във Варна относно провеждането на изборите за народни представители и втория тур на частичните местни избори, които ще се проведат на една и съща дата – 27 октомври.
Становището на ЦИК е, че членовете на секционните комисии (СИК) от първия тур на извънредния вот трябва да станат членове на комисиите във вота за депутати, а за балотажите да бъдат назначени нови комисии. Освен това помещенията за двата вида избори следва да са различни, по-възможност – в една сграда.
Това на практика изправя морската столица в ситуацията, в която за броени дни трябва да се осигурят допълнително 199 помещения, оборудването за тях, както и от раз да се намерят 2000 нови членове на секционни комисии – условия, които са меко казано неизпълними.
Указанията по същество означават разделяне на самото гласуване, а не както много пъти досега – просто поставяне на урна до урна. Последно без никакви проблеми на два вида вот с урна до урна българите гласуваха тази пролет – за наши и европейски депутати.
Вчера Общинската избирателна комисия (ОИК) във Варна прати писмо до ЦИК, от което става ясно, че няма много-много намерение да се съобрази с инструкциите.
“Към настоящия момент Община Варна няма възможност за осигуряване на допълнителни 200 помещения за разполагане на избирателни секции на територията на Район “Одесос” и Район “Приморски”, в които да се осъществи гласуване на втория тур на частичните местни избори на 27 октомври 2024 година. Не бихме могли в дните до 27 октомври да осигурим допълнителни 400 паравана, 200 копирни устройства и другите консумативи, необходими за осъществяване на нормалната работа на СИК“, пишат от Община Варна и посочват, че законоустановеният срок за провеждане на консултации е изтекъл.
В контрастановището на общинската комисия се казват още неща, но сред основните са:
- липсва на правно основание да се изпълнят директивите на ЦИК;
- би се създал прецедент за намеса във волята на политическите сили, ако се правят нови комисии;
- да се искат промени при цялата подготовка до момента означава да се заложи хаос и опорочаване волята на избирателите.
Подобен казус, но не с такива размери, касае още селата Коиловци (община Плевен) и Войнягово (община Карлово). Решението на проблема, до който се стигна, чака своята окончателна присъда от страна на ЦИК. Хипотезата балотаж и парламентарни избори не е разписана и уредена в Изборния кодекс.