Поредна гавра по “Осемте джуджета”

ИПИ, осемте джуджета

Намаляване на заплатата с 10% за шест месеца – това е наложеното от Прокурорската колегия на ВСС наказание за “работилата” по делото „Осемте джуджета“ бивша началничка на следствения отдел в Специализираната прокуратура Нели Тодорова. Формалното основание за санкцията е бездействие, забавило неоправдано производството по делото, станало нарицателно с престъпното сътрудничество между магистрати, адвокати и съдебни брокери около Пепи Еврото.

Проверката на седмина от тях беше разпоредена миналата година от временния и единствен кандидат за постоянен главен прокурор Борислав Сарафов, запечатан знаково на снимка с изчезналия бивш следовател. Останалите шестима с образувани дисциплинарни производства са следователките Светлана Стоянова-Вайзе и Петранка Рабаджиева, както и прокурорите Дилян Деянов, Ивета Маркович, Мирослав Илиев и Кирил Пейчинов.

Проверката е констатирала множество нарушения на следователите и наблюдаващите прокурори по осигуряване на своевременно, законосъобразно и успешно извършване на разследването и събиране в най-кратък срок на необходимите доказателства за разкриване на обективната истина по образуваните досъдебни производства в закритата вече Специализирана прокуратура“, съобщиха от прокуратурата през лятото на миналата година.

Към днешна дата се оказва обаче, че наложеното наказание е обратно пропорционално на кариерното развитие на Тодорова. След закриването на спецпрокуратурата и следствения отдел към нея, в който работеше, тя беше преназначена в Софийска градска прокуратура, след което я повишиха в Националната следствена служба. Всичко това – в периода, в който съдебните началници над нея са знаели прекрасно за ролята й в разследването „Осемте джуджета“.

Само със „забележка“ за повече от 100 забавени преписки пък мина прокурорът от Върховната касационна прокуратура Максим Колев. Според констатациите Колев се е произнесъл или предприел действия със закъснение в срок до 2 месеца по 34 случая, а със закъснение над 6 месеца – по 69 случая, като в 22 от тях забавянето е от и над 1 година. Преписките му били възложени, докато е бил в отдел „Специализиран“, и по-конкретно в групата, която разследва корупционни престъпления. След всичко това той е вече в екипа на отдел „Съдебен“, пък с корупцията да се оправят други.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст