Снимка: “Алфа Рисърч”
На финалната права на предизборната кампания се очертава седем партиен парламент, като има вероятност и осма партия да прескочи прага. ГЕРБ-СДС увеличава подкрепата си, следват ги ПП-ДБ, трети са “Възраждане”, под които се нареждат двете фракции на ДПС, а на последно и предпоследно място се нареждат, както следва БСП и ИТН.
Това показват данните от изследване на “Алфа Рисърч”, реализирано със собствени средства на агенцията в периода 20-23 октомври 2024 година. Проучването е проведено сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица.
Графика: “Алфа Рисърч”
Според социологическата агенция ГЕРБ-СДС е първа политическа сила с 26,5% от гласовете на твърдо решилите да отидат до урните. Според социолога Боряна Димитрова те ще получат около 70-75 места в следващия парламент, на фона на ниска избирателна активност и рекордно нисък праг за вкарване на депутат. По нейни изчисления за пръв път за получаване на мандат ще са достатъчни около 80 000 гласа.
“Продължаваме промяната – Демократична България” (14,9%) има малка преднина за второто място като разликата с “Възраждане” (14,2%).
Според “Алфа Рисърч” ПП-ДБ все още не успяват да си върнат подкрепата на оттеглилите се през юни тази година избиратели, а “Възраждане” от своя страна търпи конкуренция от позициониращи се в радикално-популистката ниша формации като ИТН и МЕЧ.
Очаквано сред най-ожесточените битки се очертава да е тази между двете крила на ДПС. Седмица преди вота позициите на водения от Ахмед Доган “Алианс за права и свободи” (7.9%) и на крилото около Делян Пеевски “ДПС – Ново начало” (7.4%) са почти изравнени.
За “БСП – Обединена левица” ще гласуват 7,2%, като партията регистрира относително по-ниска степен на мобилизация, неустойчивост и потенциална динамика в подкрепата, наред с ИТН.
“Има такъв народ” е последната сигурна партия в бъдещия парламент. За формацията на Станислав Трифонов гласа си ще дадат 6,1 процента.
Близо до прескачане на бариерата за влизане в Народното събрание е партия МЕЧ на Радостин Василев, за която ще гласуват 3,8 процента.
Вариант за протестно настроените избиратели остава и опцията “Не подкрепям никого”, към която се ориентират около 3% от решилите да отидат до урните.
Проучването на “Алфа Рисърч” показва още, че 13% от хората по места казват, че се раздават стимули, а 14% от тях, че усещат напрежение, което говори за купуване на гласове. 56% от хората казват, че по-нищо в тяхното населено място не личи, че предстоят избори.
Графика: “Алфа Рисърч”
Проучването сочи още, че мобилизацията е налице единствено сред най-твърдите симпатизанти на партиите, а т.нар. електорални периферии от колебаещи се избиратели остават пасивни. При запазване на регистрираната ниска активност е възможно както разместване между партиите, които са в близки позиции, така и влизане в парламента на някоя от формациите намиращи се в близост до 4-процентната бариера.