„Oчаквани кредитни загуби” – псевдометодиката, с която беше ликвидирана КТБ*

КТБ

„Моделът на очакваните кредитни загуби изисква да се определи коректив от загуби при първоначалното признаване на финансовия актив, отразяващ очакваното ниво на загуби, като се вземат предвид, наред с другото, очакваните бъдещи икономически условия“.

Суховатото счетоводно звучене е обяснение към МСФО 9 – версията на Международните стандарти за финансово отчитане (МСФО), въведена за приложение в Европейския съюз съгласно Регламент (ЕС) 2016/2067 от 22 ноември 2016 г. с начална дата на приложение 01 януари 2018 година. И какво е общото с КТБ ще се запитате, която по това време вече е убита и тече разграбването й?

Отговорът звучи безнадеждно абсурден, но е съвсем истински. МСФО 9 е в основата на методиката на „одиторските доклади“, на базата на които лицензът на банката беше отнет през ноември 2014 г.

Но как е възможно това? Ако сте объркани, не се безпокойте, съвсем логично е. С този текст в „КТБФактите“ ще повдигнем малко завесата върху една от най-строго пазените тайни от Българската народна банка (БНБ). Това е тайната на методиката на фактическото убийство на КТБ – основанието за формалното отнемане на лиценза ѝ.

Фактите

След бруталната атака по банката в периода май-юни 2014 г., инициирана от Делян Пеевски и проведена с участие на поредица държавни структури, КТБ в крайна сметка изпада в ликвидна криза, нуждае се от надзорна защита и малка ликвидна подкрепа. В това си състояние тя е поставена под особения надзор на БНБ, а в управлението са назначени квестори. Всичко това е добре известно.

Неизвестното е, че за целите на организираната престъпна група, водена от Пеевски и целяща ликвидиране на банката, трябва да се намери формален повод за отнемане лиценза на КТБ. За тази цел БНБ трябва да установи отрицателен собствен капитал в огромен обем и на базата на това „откритие“ да лиши КТБ от лиценз. И квесторите в банката се заемат. Тъй като КТБ е работеща банка към 30 юни 2014 г., те се сдобива с одитиран отчет. А той ясно показва, че банката разполага с активи за 6.9 млрд. лв. Това е и последният подписан от одитори отчет на банката в живота ѝ на кредитна институция.

Но към онзи момент действащата нормативна база представлява Наредба 8 на БНБ, базирана на МСС 39, а тя не води до желания от групата резултат – изкуствена обезценка на кредитите на фирмите, контролирани непряко от банката, плюс капитала ѝ. Такъв резултат би дал желаният ефект за намиране на проформа основание за отнемане лиценза на банката.

Какво се случва

По това време прокуратурата вече се е развихрила, извадила е кредитни досиета от банката, водещи разследване прокурори говорят за изнасяни с чували пари. Подуправителят на БНБ с ресор „Банков надзор“ Цветан Гунев е отстранен и с повдигнато обвинение, а на негово място е инсталирана Нели Кордовска. В тези условия квесторите на КТБ под разпоредбите на Управителния съвет на БНБ, заедно с няколко консултантско-одиторски компании, започват да моделират абсолютно противозаконно нова произволна методология за обезценка на активите на КТБ.

Методиката и до днес е тайна, но за нейната технология повече се разбра от предоставените материали от мажоритарния акционер в КТБ и председател на Надзорния съвет на банката Цветан Василев. 

Василев свидетелства пред  Временната комисия за проверка на факти и обстоятелства относно наличието на нерегламентирано влияние в правосъдната система и обвързаности на представители на съдебната власт, несъвместими със стандартите за независимост и професионална етика, дейността на групата около Мартин Божанов-Нотариуса и дейността на групата около бившия следовател Петьо Петров-Еврото.

А от представените материали на комисията става ясно, че създадената  методология е произволна компилация от два метода, които са категорично неподходящи за случая – AQR и IFRS 9 (МСФО 9).

Какво представляват методите

Към онзи момент AQR е прилагана единствено за аналитични цели в края на 2013 г. за някои банки в Еврозоната, след което е заклеймена. Другата съставна част от компилацията – IFRS 9 (МСФО 9) – е приета през юли 2014 г. и влиза в сила през 2018 година. МСФО 9 заменя модела на „възникналите загуби” в МСС 39 с модела на „очакваните кредитни загуби”.

Новият модел на обезценка се прилага за финансови активи, дългови инструменти, кредитните ангажименти и договори за финансовите гаранции, които не се оценяват по справедлива стойност през печалбата или загубата. Всичко това дори да звучи технически счетоводно е доста сериозна промяна в модела на о(обез)ценяване на активи. Неслучайно периодът на адаптация на новия МСФО стандарт е четири години.  

Затова е и абсолютно непонятно е защо нов стандарт ще се прилага ретроактивно и в произволна комбинация с аналитичен стандарт (AQR), и то върху банка в ликвидна криза и под особен надзор. При всички положения, произволната компилация между два неподходящи метода говори за умишлени действия, целящи предварително зададен резултат – действия в разрез и с професионалните етични стандарти, и със закона.

В координация с квесторите, подуправителите на БНБ Димитър Костов и Нели Кордовска, фирмите „Делойт“, „Ърнст енд Янг“ и „Афа“, разработват произволна методика с цел намирането на ”дупка“ в капитала на КТБ, което да даде формално основание за отнемане на лиценза на банката. Това само потвърждава наличието на заговор за ликвидацията на банката и показва до какви крайности са били готови да стигнат ликвидаторите.

А като част от целия заговор БНБ тенденциозно и умишлено заблуждава едни, че в КТБ се прави одит, а други – че в КТБ се прави оценка на активи. А всъщност целта е не само да се узакони “законната“ ликвидация на банката, но и размерът на кражбите от активите на банката.

В резултат от усилията на заговорниците капиталът на КТБ е сведен до отрицателната стойност от 4.2 млрд. лв. Формалният повод за отнемане на лиценза е създаден, банката е унищожена, дадено е началото на разграбването на активите ѝ.

_______________ * Текстът е публикуван в сайта “КТБ Фактите”.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст