Морското бижу „Глициния“ се продава за парите на един софийски мезонет

глициния

Разграбването на КТБ-активите не спира вече десетилетие. Цената на напълно оборудвания и обзаведен с всички екстри комплекс “Глициния” в курорта „Златни пясъци“ се срина до 1.8 млн. лева.

Промоционалната търговия с имуществото на ликвидираното благодарение на екзекуцията на банката акционерно дружество „Сана спейс хотел Хисаря“, например, което до 2014 г. притежаваше няколко доста атрактивни обекта като „Къща „Калина“ в Банско (където Иван Искров бе сниман как пее с Цветан Василев „Назад-назад, моме Калино“), „Белмонт“ – в курорта Пампорово, „Глициния“ – в курорта „Златни пясъци“, „Сана“ – в „Свети свети Константин и Елена“ във Варна и хотел „Сана спейс“ в Хисаря,

всеки един от тях напълно завършен, работещ и скъпо струващ актив,

 продължава и до днес.

През 2017 г., по искане на синдиците на Корпоративна търговска банка започват делата за обявяването му в несъстоятелност, тъй като до 2015 г. дружеството някак си е успявало на се справи със задълженията си, но след това – когато кредитите му стават незабавно изискуеми – то е изправено до стената.  

Така в  края на 2017 г. с решение на Софийски градски съд от 21 декември, е открито производството по несъстоятелността и съдът назначава за синдик на дружеството Ванко Митев. Магистратите определят и началната  дата на неплатежоспособността – 31 декември 2015 година. Делата обаче се проточват доволно дълго и на практика дружеството е окончателно е обявено в несъстоятелност чак на 20 септември 2019 година. Тоест –

това е и датата, на която стартират разпродажбите.

Чия собственост започва да се търгува на безценица? Според последния публикуван списък на акционерите, присъствали на общото събрание през 2014 г. „Сана спейс хотел Хисаря“ АД е собственост на „Корси маунтин рисорт“ АД (330 000 бр. акции с номинал 100 лв. ) и Корпоративна търговска банка (32 500 бр. акции с номинал 100 лева.)

„БАНКЕРЪ“ отдавна следи случващото се с активите на дружеството. Още през август 2020 г. в публикацията си „Синдиците на КТБ го удариха на летни разпродажби“  установихме, че

промоциите за тези атрактивни имоти са главозамайващи.

Това обаче не беше всичко. 

По това време по пистата на сериозните преоценки беше пуснато едно от морските бижута на дружеството – хотелският комплекс „Глициния“, ситуиран на тихо място сред зеленина и природа, в непосредствена близост до южната част на „Златни пясъци“ и плажа на Ваканционен клуб „Ривиера“, за който

преди четири години се търсеше купувач на цена 2.846 млн. лева.

Сделката включваше шест поземлени имота с обща площ от 8110 кв. м. плюс построените върху тях четири сгради с обща застроена площ от близо 1820  кв.метра. Плюс басейн, фитнес зала и куп административни и технически помещения. 

Към тях е прибавен и подробен списък на хотелското и ресторантско оборудване, така че мераклията да купи комплекса може само да си обуе пантофите и да иде на спа…  

Очевидно, тогава купувач не се е намерил, защото

днес същото това бижу направо се подарява за без пари.

До 11 ноември синдикът на дружеството Ванко Митев  ще търси кандидат – купувач, който ще може да се сдобие с него срещу скромната сума от  1.867 млн. лева. Или… около 955 000 евро, колкото струва един средноголям мезонет в полите на Витоша.

Простата сметка показва, че ако се съди по цените, обявени от брокери в района, само земята тук би трябвало да струва милион евро. А като се има предвид, че продаваните в апартаментните комплекси жилища се търгуват по 1000 евро за квадрат, спокойно можем да изчислим и реалната цена на застроената площ. За оборудването изобщо не говорим, явно то върви като бонус за богоизбрания.

Но както знаем,

подобни продажби на КТБ-активи отдавна не са кой знае каква изненада.

 Тук е моментъ да припомним, че всички останали хотели (без сега все още неизтъргувания „Глициния“ ) бяха придобити от бургаското „Ем Си Ар Къмпинг“ ЕООД, което успя да се спазари със синдиците на КТБ – Кристи Маринова и Ангел Донов – и да изкупи дълга на обявеното в несъстоятелност дружество.

Това ЕООД е собственост на „Диплан“ ЕООД, което пък е на наследника на една от известните хотелиерски фамилии на южното Черноморие – Стоян Караненов. Любопитното в случая е, че и

двете дружества са създадени след 2015 г., явно специално за целта…

За Караненов се знае, че е управляващ директор на хотел „Приморец“ в Бургас и председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците (КРИБ) в града.

Той  успя да напазарува и мола Burgas Plaza, който след дългогодишна дългова агония, в началото на ноември 2023 г. бе обявен за публична продажба, защото “Пощенска банка” продаде вземанията си на фирма, близка от колекторите от „С. Г. груп“.

Така че, очевидно избраният модел да се явява на търговете като кредитор, действа безотказно. Разбира се, никога не  стана ясно на каква точно цена е придобил задълженията на „Сана спейс хотел Хисаря“, но няма как да не си спомним, че през лятото на 2020 г. писахме и по този въпрос: продаваното от синдиците на КТБ задължение се е

„сринало“… само 8 пъти – от над 46 млн. лв. до 5.9 млн. лева.

Още преди четири години, синдикът на дружеството Митев, не скри пред „БАНКЕРЪ“ задоволството си, че вече се е отървал от повечето хотели на дружеството. Не скри и факта, че за тях не е имало кой знае какво наддаване. С изключение на търга за хотел „Белмонт“ в курорта „Пампорово“, където цената се е вдигнала сериозно и Националната агенция по приходите е успяла да си възстанови цели 4 милиона лева.

Както още тогава посочихме, въпреки ентусиазма на Митев от реализираните сделки, няма как да не отбележим очевидния факт, че дори да продаде всичко по цените, които е наслагал, събраните пари

трудно ще покрият дори една пета от дълговете към фалираната КТБ.

Нека напомним и още нещо –  ако се съди по официалните данни в Търговския регистър и от публикувания списък на кредиторите от 2018 г., одобрен окончателно с определение на Софийски градски съд от 9 март 2020 г., дълговете на дружеството са в размер на близо 50 млн. лева.

Само тези от кредитите към Корпоративна търговска банка по три договора и от анексите към тях са за  46.587 млн. лева. Ако към тях се прибавят и задълженията на дружеството към няколко фирми, към физически лица и към  Националната агенция по приходите, сумата доближава 50 милиона.

Така, че резултатът от тази търговия за  всички е ясен…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст