Втори отказ за споразумение по “НАПлийкс“

дело тад груп

Повторен отказ да наложи наказание въз основа на споразумение между обвинението и защитата постанови състав на Софийски градски съд по делото срещу Кристиян Бойков за кибератаката в НАП от 2019 г. , довела до най-големия теч на лични данни от масивите на приходната агенция. Договорката, която съдът отказа да одобри, беше Бойков да се признае за виновен само за проникване в компютърната система на НАП, за което да бъде освободен от наказателна отговорност и да му бъде наложена глоба от 2500 лева, като плати и 13 000 лева разноски по делото.

Според съда споразумение противоречи на закона, тъй като при такова престъпление деецът не може да бъде освободен от наказателна отговорност и да мине с налагане на административно наказание. Доказателствата по делото показват, че деянието е с изключително висока обществена опасност и от него са настъпили тежки последици не само заради изтеклите лични и данъчно-осигурителни данни, а и заради засегнатата репутация на държавата.

Съдът приведе и аргумента за подхода на законодателя при оценката на подобни престъпни деяния. За извършеното деяние в действащата към датата на деянието през 2019 г. редакция законът е предвиждал от 1 до 8 години лишаване от свобода, а сега предвиденото наказание е вече от 5 до 12 години. Текстът криминализира неправомерното осъществяване на достъп до информационна система, представляваща държавна или друга защитена от закон тайна, или срещу информационна система, която е част от критична инфраструктура, при което са настъпили и тежки последици.  

Споразумение със същите параметри беше внесено още преди 5 месеца, след което прокуратурата го оттегли, а съдът обясни пак, че не е имало начин да бъде одобрено, но по друга причина. Оказа се, че прокуратурата не беше прекратила частично делото по едно от обвиненията на Бойков – че е действал в съучастие с другия подсъдим Иван Тодоров. Междувременно прокуратурата се отказа от всички тежки обвинения срещу Бойков, а делото не може да започне по същество, тъй като съдът и връща неколкократно обвинителния акт за отстраняване на недостатъци.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст