От 65 камери няма записи как се броят гласовете, обявиха от служебния кабинет

В над половината от секционните комисии преброяването на гласовете не е по указанията на ЦИК

Липсват записите от онлайн излъчването на изборите от 65 камери. Това посочват в отчета си от служебния кабинет на Димитър Главчев. Липсата е била регистрирана при проверка, приключила късно вчера (1 ноември), след като всички устройствата са били върнати в София на Информационно обслужване.

Информацията за липсата на записи в устройствата ще бъде предоставена на ЦИК за предприемане на последващи действия, уточняват от пресцентъра на Министерския съвет.

Онлайн излъчване на живо е имало в 11 400 от 11 626 (98.06 %) секции. За сравнение, при предходните избори на 9 юни 2024 г., онлайн излъчване на живо е имало в 11 092 секции от 11 630 (95.37 процента).

Всички налични записи от онлайн излъчването са качени и достъпни на портала https://evideo.bg, като първото качване на записи стана в 22 ч. в изборната нощ. След връщането на устройствата в София Информационно обслужване започна свалянето на записите от тях, като целият процес приключи в края на работния ден на 1 ноември 2024 година.

От прессъобщението става ясно и че документът е изготвен от служебния министър на иновациите и растежа Росен Карадимов, в качеството му на координатор на органите на изпълнителната власт с отговорности по изборното законодателство – МФ, МЕУ, МВнР, МРРБ, МВР, МП и областните управители.

Изпълнението на ангажиментите за вота от страна на служебното правителство получило висока оценка също от независимите наблюдатели. Международните наблюдатели от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа приветствали изрично добрата организация на изборите от страна на изборната администрация, уточняват още от кабинета “Главчев 2”.

Оттам добавят и че сужебното правителство предложило на ЦИК редица мерки за подобряване на правилата и процедурите за гарантиране на машинния вот. Били предприети и мерки за унищожаване на съхраняваната от общинските и областните администрации хартия за машинно гласуване от предходни произведени избори.

Публично били изтеглени номерата на машините за удостоверяване, като също за първи път в генератора на случайни числа били заложени серийните номера на самите машините, а не номерата им от списъка на ЦИК.

За да се осигури по-голяма сигурност, в методиката за удостоверяване била включена проверка и на параметризиращия софтуер. Такава проверка не е била правена досега. Именно този софтуер конфигурира машините по отношение на кандидат-депутатските листи, преференциите, съобразно съответния РИК. ДАНС отново осигурил наблюдатели на процеса по проверката, също бяха ангажирани и външни експерти, отчитат от служебния кабинет.

Това бил и най-строго проверяваният вот досега – повече от 1/3 от всички машини за гласуване бяха проверени – от 9510 устройства са удостоверени 3306 машини. За сравнение при предходните избори са проверени 664 машини. Били осигурени двойно повече специалисти от държавната администрация за извършване на проверките – над 50 души. За първи път по настояване на изпълнителната власт ЦИК допуснала представители на медиите в склада за съхранение на машините по време на проверките.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст