Безнаказани остават 85% от убийствата на журналисти по света, отчита ЮНЕСКО

ЮНЕСКО, журналисти UNESCO

На днешната дата – 3 ноември – Международният ден за прекратяване на безнаказаността на престъпленията срещу журналисти, от ЮНЕСКО призоваха всички държави да изпълнят ангажимента си и да защитят представителите на медиите.

Според новия доклад на ЮНЕСКО за 2022 г. и 2023 г. нивото на безнаказаност все още е шокиращо високо – 85%, като за шест години спадът е едва с 4 пункта.

През 2022 г. и 2023 г. на всеки четири дни е имало по един убит журналист и то просто защото той си е вършил работата – преследвал е истината. За по-голямата част от тези случаи никой никога няма да бъде подведен под отговорност.

Ето защо от ЮНЕСКО призовават всички свои държави-членки да направят повече, за да гарантират, че извършилите тези престъпления ще получат справедливост. Преследването и осъждането на извършителите е основен лост за предотвратяване на бъдещи нападения срещу журналисти, посочват още от организацията на обединените нации за образование, наука и култура.

През двугодишния период, обхванат в доклада на ЮНЕСКО (2022-2023 г.), са убити общо 162 журналисти. Почти половината от смъртните случаи са настъпили в държави, на чиято територия се водят въоръжени конфликти. За сравнение при предходни години- през 2020 г. – 2021 г. този процент е бил 38 пункта.

В държави, в които не се води война, журналистите загиват, защото отразяват дейността на организираната престъпност, корупционни практики или публични демонстрации.

В доклада се отчита един притеснителен факт – за първи път от 2017 г. насам има увеличение на броя на убитите журналистки – 14 жени са загубили живота си, търсейки истината.

Във връзка с резултатите от доклада си ЮНЕСКО започва днес (3 ноември) годишна кампания за повишаване на осведомеността по въпроса за безнаказаността, която ще бъде разпространена по целия свят. Тя ще премине под надслов: „Има история зад историята“.

На 6 ноември ЮНЕСКО ще проведе глобална конференция за безопасността на журналистите при кризи и извънредни ситуации в Адис Абеба.

На тази среща ЮНЕСКО ще представи 56 национални механизма за защита на журналистите и поне 12 национални плана за действие.

ЮНЕСКО ще публикува и ръководство за психолози, работещи с журналисти в извънредни ситуации. То е изготвено в партньорство с Международната медийна фондация на жените (IWMF). Това ръководство има за цел да предостави на психолозите практически инструменти, с които да помогнат на журналистките в случай на криза, предоставяйки им сериозна психологическа подкрепа.

Целта е след травматични събития журналистките да могат емоционално да се стабилизират, да преодолеят стреса и да могат да вземат рационални решения, минимизирайки импулсивните действия, които биха могли да ги изложат на още по-голям риск.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст