Гражданското сдружение “Боец” поиска пълно касиране на изборите за 51-вото НС

Георги Георгиев Боец

Гражданското сдружение “Боец” поиска пълно касиране на изборите за 51-вото Народно събрание и потърси посредничеството за това на всички институции, имащи право да сезират Конституционния съд – парламентът, президентът, Министерският съвет, Върховният касационен и Върховният административен съд и главният прокурор.

Към искането е приложена мотивирана жалба от трима кандидати за народни представители.

“Заявихме тази наша позиция още в изборната нощ за бруталните машинации и купуване на гласове основно от Пеевски и ГЕРБ по данните, които установяваме. Искаме да дадем знак, че така повече не може, че това нещо трябва да спре”, беше кратката оценка за вота от 27-и октомври на председателя на сдружението Георги Георгиев.

Жалбата е подписана от неуспелите да влязат в 51-то Народно събрание Иван Сотиров от “Синя България”, и от Христо Едрев и Антонина Грекова от “Продължаваме промяната”. Техен процесуален представител е адвокат Методи Лалов, който обясни, че искането почива на множество сигнали, на журналистически репортажи и на оценки на граждански организации и на държавни институции.

Къде са открити нарушения:

“От нарушено видеонаблюдение, през преправени протоколи, погрешно отчитане на резултати, през купуване на гласове, разлика между информацията на флашките и протоколите, през това, че ЦИК ни казва: “Ами те РИК-овете не изпълняват нашите указания”, пък са сменени в последния момента стотици членове на секционни избирателни комисии”, обясни Лалов.

Той определи изпратените искания като тест към институциите. Предупреди, че отказът да придвижат жалбата до Конституционния съд ще провокира граждански протести. И попита:

“Наистина ли искаме държавната власт, която произтича от народа и я предоставяме на депутатите, за да работят в наша полза, да е предоставяна чрез лъжа, чрез измама? Наистина ли искаме народния суверенитет, който е на гражданите, да го упражнява някаква задкулисна групичка и да го раздава на който си иска? Ако от тези институции не се задействат, трябва да се разгневим и ги накараме – и с легитимни средства, и с протести, и с недоволство”.

Според Изборния кодекс, кандидатите за депутати, партиите и коалициите имат 7 дни от обявяването на решението с резултатите от изборите от Централната избирателна комисия, за да ги оспорят. В случая този срок тече от миналия четвъртък вечерта. Оправомощените да се обръщат към Конституционния съд държавни органи има 15-дневен срок – отново от обявяването на резултатите, за да решат дали да се обърнат към съда.

Сезираните от “Боец” институции  – президентът, Министерският съвет, поне 48 народни представители, двете върховни съдилища и главният прокурор могат да атакуват изборите пред Конституционния съд и по собствена инициатива. Законът изисква и в двата случая жалбата да е мотивирана и да е ясно дали се иска частично или пълно касиране на вота.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Уместно ли е предложението на финансовия министър Людмила Петкова да се облагат „свръхпечалбите“ на банките?

Подкаст