ИПИ за бюджета: Трябва да бъдат отменени и мерките от COVID-19

ИПИ за бюджета: Трябва да бъдат отменени и мерките от COVID-19 "Разходите след падемията непрекъснато нарастват и трайно прем

“Вдигат заплатите в образованието срещу липса на качество”

“Разходите след падемията непрекъснато нарастват и трайно преминават границата от 40%”

Необходимо е свиване на публичните разходи в бюджета и връщането им под 40% от Брутния вътрешен продукт (БВП), премахване на дефицита и на доплащането “от джоба” в здравеопазването.

Това препоръчаха експерти за постигането на баланс в бюджета. 

Трябва да бъдат отменени и мерките, останали от пандемията, които струват милиарди на бюджета. Икономисти и финансисти обсъдиха алтернативни предложения на предложените от финансовото министерство по време на дискусия, организирана от Института за пазарна икономика (ИПИ).

“Приходите в бюджета през последните години са сравнително устойчиви – около 35 до 37% от БВП, но разходите след падемията непрекъснато нарастват и трайно преминават границата от 40%. Това вече не може да бъде обяснено с ефектите от COVID-19”, обяви Петър Ганев от ИПИ.

Налагат се значителни корекции в разходната част, посочи той и даде примери на раздути разходи през увеличение на възнагражденията в държавни сектори, чрез обвързването им с параметри като минималната или средната работна заплата, или дял от БВП.

Петър Ганев отбеляза още, че обявените 18 млрд. лева ръст на разходите преди изборите означават, че са необходими мерки в бюджета за следващата година, ако целта е нормална фискална рамка и консолидиран бюджет.

От Института за пазарна икономика виждат възможност за попълване на дефицита не чрез по-високи данъци, а чрез по-висока събираемост и допълнително облагане на някои сектори. Особено критични бяха икономистите към нарастването на разходите в здравеопазването – един от секторите с най-големи ръстове, повече от 10 млрд. лв., през 2024 година.

Десислава Николова от ИПИ критикува и ръста на разходите за възнаграждения в средното образование, всяка година със 125% от средната работна заплата срещу липсата на качество.

Георги Ангелов от “Отворено общество” настоя, че е крайно време и антикризисните мерки, които ангажират огромни средства от бюджета, да отпаднат.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст