Японската Tamron премества част от производството си от Китай във Виетнам

Tamron_head_office,_Minuma-ku,_Saitama_city,_Saitama,_Japan

Един от най-големите световни производители на лещи, филтри и други аксесоари за фотографска техника – японската компания Tamron Co., Ltd., прехвърля част от производството си от Китай във Виетнам. Това съобщи японската агенция Nikkei

През януари 2025 г. Tamron ще отвори завод близо до Ханой, който ще бъде най-голямото му съоръжение в света. Това е вторият завод на компанията във Виетнам. Инвестициите в изграждането му възлизат на около 4 милиарда йени (27 милиона долара), броят на работниците е около 1500, площта е 28 500 кв. метра. Заводът на Tamron в Ханой трябва да достигне пълен производствен капацитет до 2028 година. 

В момента

Tamron има две фабрики в Япония, една в Китай и една във Виетнам

Сега китайският завод осигурява около 65% от производството на компанията, а виетнамският – около 25 процента. Според Nikkei, след пускането на новия завод в Ханой делът на производството във Виетнам ще достигне 50% до 2030 г., а в Китай ще намалее до 40 процента. 

Tamron се превръща в

поредната голяма технологична компания, която премества част от производството си от Китай

в съседни страни от региона. Сред причините за това явление експертите посочват забавянето на китайската икономика, нарастващите разходи за труд, затягането на регулациите в Китай и нарастващото геополитическо напрежение между САЩ и Китай.

fotoaparat pentax me super tamron 28 75 f28

Tamron Co., Ltd. (Kabushiki-gaisha Tamuron) е компания, която произвежда фотографски лещи, оптични компоненти и оптика за търговска/промишлена употреба. Централата на Tamron се намира в град Сайтама в префектура Сайтама в Япония. Името на компанията идва от фамилията на Uhyoue Tamura, който е допринесъл за разработването на оптичните технологии на Tamron. На 20-ата годишнина на компанията името й беше променено на Tamron (от Taisei Optical). Дъщерните дружества бяха разположени в САЩ, Германия, Франция, Хонг Конг, Шанхай, Москва и Харяна, Индия. Sony е основен акционер в компанията, с дял от 15.02% към тази година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст