Тръмп и Харис влизат наравно в битката за президентските избори на САЩ

Тръмп и Харис влизат наравно в битката за президентските избори на САЩ

Днес, 5 ноември, близо 244 милиона американци ще изберат своя нов президент измежду двама души – Доналд Тръмп от Републиканската партия и Камала Харис от Демократическата.

Резултатът ще определи посоката, в която ще се развиват местните политики, но също и хода на събития с глобално значение. Такива са войната в Украйна, търговските отношения между САЩ и ЕС, мястото на водещи световни икономики.

Някои български анализатори вече дори намекнаха, че изборите в САЩ ще са определящи и за съставянето на местното правителство.

Очаква се висока избирателна активност – около 160 млн. души ще излязат, за да дадат своя вот. Данните от последните дни показаха рекордна избирателна активност в предварителното гласуване, в което са се включили над 78 милиона американци. Последните социологически изследвания пък прогнозираха изключително равностойни резултати, като изходът от изборите изглежда напълно неясен.

Този вторник обаче не се решава само съдбата на Белия дом, в него има и няколко други вота с не по-малко значение. Такива са изборите за парламента на страната – Конгреса. Състезанието ще се води за места в двете му камари – Сената и Камарата на представителите.

Освен това на много места в страната ще се гласува и за ключови позиции на щатско ниво.

Битка

Надпреварата между Камала Харис и Доналд Тръмп стигна до патова ситуация, ако се вярва на социолозите, които разположиха шансовете за победа в границите на статистическата грешка. Проучванията им говорят за потенциал и за двамата от преднина от 2-3 процентни пункта. Кой от тях ще стане президент почти сигурно ще зависи от предпочитанията на едва няколко хиляди американци (от общо около 160 млн. очаквани участници във вота) в конкретни окръзи на някой от седемте оспорвани щата. Това са Аризона, Джорджия, Мичиган, Невада, Северна Каролина, Пенсилвания и Уисконсин.

Има щати, в които е почти сигурно кой ще спечели вота на електорите. Например Харис ще победи в Калифорния и Ню Йорк, които са съответно първи и четвъри по брой електори. По същия начин, само че в полза на Тръмп, изглежда ситуацията в Тексас и Флорида, които са съответно втори и трети по брой електори.

Както във всеки вот за президент, битката ще бъде решена от резултатите в колебащите се щати. Това са щати, в които нито Републиканската, нито Демократическата партия имат надмощие – Пенсилвания, Мичиган, Уисконсин, Невада, Аризона, Северна Каролина и Джорджия.

Кога ще стане ясно кой е новият президент на САЩ?

Първите резултати от гласуването ще се появят почти веднага след затварянето на изборните секции, но това ще се отнася само за някои щати. Същинската развръзка на президентските избори може да се очаква между 2 ч. и 8 ч. българско време в сряда, 6 ноември.

В последните две десетилетия има един пример за най-бързо обявен победител. През 2012 г. Барак Обама се кандидатира за втори мандат и достигна 270 електорски гласа още в деня на изборите.

Най-дълго чаканите резултати в цялата история на САЩ станаха тези от 2002 г., когато Джордж Буш младши победи Ал Гор. Те бяха обявени над месец след изборите, като се наложи и решение на Върховния съд, защото се оспорваха изборните резултати във Флорида.

Три на три гласа

Изборите в САЩ започнаха към 07:00 часа българско време. По традиция, датираща от 1960 г., урната в нюхемпширското градче Диксвил Ноч бе отворена и скоро след това затворена в полунощ (местно време). При преброяването бе установено равенство – Камала Харис и Доналд Тръмп получиха по три гласа, предаде “Си Ен Ен”.

От шестимата избиратели в малкото градче край границата с Канада четирима бяха републиканци, а двама нямаха партийна регистрация.

Докато избирателите в Диксвил Ноч упражняваха своето избирателно право, кандидатите за президенти все още не бяха излезли на сцена (Камала Харис – във Филаделфия, Пенсилвания; Доналд Тръмп – в Гранд Рапидс, Мичиган), за да представят заключителната си реч.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст