Френска кралска гривна се отправя на търг в Швейцария

Френска кралска гривна се отправя на търг в Швейцария

С наближаването на предстоящия търг на кралски и благороднически бижута в Sotheby’s ще се запознаем с една кралска гривна, която е била притежание на забележителна френска принцеса. Бижуто със своето отличително жълто златно е била създадена около 1880 година. Според описанията на аукционната къща, гривната “центрира три мотиви на фльор-дьо-лис, украсени с рубини и сапфири с форма на възглавничка, овални и кръгли на полирана златна верига.”

Френска кралска гривна се отправя на търг в Швейцария

Фльор-дьо-лис е класически символ на династията Бурбони, която е управлявала Франция от средновековието до XIX век, а цветовете на камъните съвпадат с тези на френското трицветно знаме. Първоначално то било използвано от революционерите през XVIII век, а по-късно и от кралските и републиканските среди по време на царуването на последния бурбонски монарх – крал Луи-Филип. Въпреки че е тясно свързана с френската история, тази кралска гривна всъщност е изработена след като монархията била трайно премахната.

Френска кралска гривна се отправя на търг в Швейцария

Бижуто идва с оригинална кутия, на която е щамповано името на предполагаемия производител – J.&P. Bapst & Fils. До края на XIX век семейство Бапст от Елзас е било тясно свързано с френската кралска фамилия. Жорж-Мишел Бапст е назначен за кралски златар на крал Луи XV през 1752 г., а синът му Жорж-Фредерик, го наследява през 1771 година. След възстановяването на Бурбоните през 1815 г., Maison Bapst отново набира популярност. През 1880 г., когато гривната вероятно е изработена, бизнесът е бил ръководен от Жул и Пол Бапст, внуци на Жак Еверар.

Френска кралска гривна се отправя на търг в Швейцария

Въпреки че вече няма монарси на френския трон, бившите френски кралски семейства все още играят важна роля в европейската политика. Сред тях е принцеса Клементина Бурбон-Орлеанска, най-малката дъщеря на последния френски крал Луи-Филип, наричан „Краля гражданин“, защото свободно се е движел сред простолюдието. Клементина е била една от най-амбициозните и решителни личности в семейството си. Родена през 1817 г. в Париж, тя прекарва целия си живот в усилия да възстанови наследството на своя баща и да осигури бъдещето на своите деца. Кралската гривна с фльор-дьо-лис е бил символ на нейното благородно наследство и остава в нейна собственост до смъртта ѝ през 1907 година.

Княгиня Клементина Бурбон-Орлеанска (Мари-Клементина-Леополдина-Каролина-Клотилда, херцогиня Саксонска, родена принцеса д’Орлеан) е майката на българския княз, а по-късно цар Фердинанд I. Тя вплита в себе си двете последни династии на френския трон – Бурбоните и Орлеаните. Тя от малка е запозната с тънкостите на дипломацията и дворцовия живот. 

Като майка на цар Фердинанд Клементина оказва силно положително влияние в политическия живот на България и в нейното развитие. Тя е една от основните дарители на основания през 1885 г. български Червен кръст наред с царица Елеонора, втората съпруга на Фердинанд.

Княгиня Клементина е била много богата и щедър дарител. Построява със собствени средства много обществени сгради в България, като училището за слепи, Клементинската болница (днес V градска болница в София) и много други.

Френска кралска гривна се отправя на търг в Швейцария

Кралската гривна ще бъде предложена за продажба на търга в Женева с оценка между 26 000 и 42 000 швейцарски франка (приблизително 30 000-49 000 долара).

Четете още : Аукцион на артикули от “Междузвездни войни” събра 177 000 паунда.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Уместно ли е предложението на финансовия министър Людмила Петкова да се облагат „свръхпечалбите“ на банките?

Подкаст