Поредно погалване с перце на магистрат по “Осемте джуджета”

Ресторантът "Осемте джуджета" се отдава под наем

Обичайното при замазване на тотални безобразия в съдебната система наказание намаляване на заплатата с 10% наложи прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет на бившия спецпрокурор, а сега обвинител във Военно-окръжната прокуратура Кирил Пейчинов. Санкцията е за неоправдано забавяне на досъдебното производство по скандала „Осемте джуджета“, в който бизнесменът Илия Златанов и синът му Явор изгоряха с огромно количество пари и злато.

Пейчинов е един от групата магистрати, за които временният главен прокурор Борислав Сарафов предложи образуване на дисциплинарни производства. Другите са следователите Нели Тодорова, Светлана Стоянова-Вайзе и Петранка Рабаджиева, както и прокурорите Дилян Деянов, Ивета Маркович и Мирослав Илиев. Проверката е заради констатирани “множество нарушения на следователите и наблюдаващите прокурори по осигуряване на своевременно, законосъобразно и успешно извършване на разследването и събиране в най-кратък срок на необходимите доказателства за разкриване на обективната истина по образуваните досъдебни производства в закритата вече Специализирана прокуратура“.

Проверка на Инспектората на Върховната касационна прокуратура по онова време показа, че по разследването “Осемте джуджета” са работили четирима прокурори и няколко следователи, като Пейчинов се е включил последен в екипа. Имал основна роля във връщането на иззетите от дома на Явор Златанов 650 хил. евро и злато, но повечето от парите получава бившият депутат Димитър Ламбовски, който се позовал на договор за отговорното им пазене от сина на бизнесмена. Пейчинов връща 550 хил. евро на Ламбовски още същия ден от включването си в екипа.

Същевременно лицето на “Осемте джуджета” Петьо Петров – еврото беше пратен на съд за документна измама в особено големи размери. Според обвинението фамозният съдебен брокер използвал осем фактури, на които бил придаден вид, че са издадени от германска фирма, както и договор за предоставяне на пари за отговорно пазене. На този договор бил придаден вид, че е подписан от Явор Златанов и че той е получил за отговорно пазене въпросните 650 хил. евро от Димитър Ламбовски.

Прокуратурата твърди, че с тези подправени документи Петьо Петров е получил 147 монети на обща стойност над 106 хил. лв. и едно златно еднокилограмово кюлче за близо 110 хил. лв., собственост на Златанов, както и въпросните 550 хил. евро на роднините му, като общата стойност на имуществото е оценена на над 1,3 млн. лева. Така излиза, че Пейчинов е върнал светкавично парите въз основа на фалшив договор в полза на Ламбовски.

Преди седмица Софийският градски съд трябваше да даде ход на делото срещу Еврото, но очаквано го върна на прокуратурата заради несъответствия между обстоятелствената част от обвинителния акт и диспозитива, както и заради нарушеното право на пострадалите да обжалват отмяната на постановлението, с което бяха повдигнати обвинения на прокурорите Дилян Деянов и Кирил Пейчинов.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст